Muğla'nın İztuzu plajındaki caretta caretta yuvası sayısı 700'e ulaştı.

Özel çevre koruma alanı olan İztuzu'nda koruma faaliyetleri Deniz Kaplumbağası Araştırma, Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi (DEKAMER) tarafından yürütülüyor.

Sahilde kaplumbağa yuvalamaları devam ederken, yaklaşık 2 ay süren kuluçka döneminin ardından doğan yavru caretta carettalar da denize ulaşmaya başladı.

Geçen yıl haziran ayında 400 olarak tahmin edilen yuva sayısı bu yılın aynı döneminde 700'e ulaştı.

DEKAMER Müdürü ve Proje Müdürü Prof. Dr. Yakup Kaska, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Koruma Genel Müdürlüğü'nün desteğiyle Türkiye ve Akdeniz'in en korunan kumsalında her yıl yürüttükleri koruma çalışmalarını anlattı. Doğal Miras çalışmalarını başarıyla sürdürüyoruz.

Kaska, şunları söyledi: “Yapılan çalışmalar sayesinde artış görmediğimiz bir yıl bile yok. Bu yıl yuva sayısında bir önceki yıla göre artış oldu. Şu ana kadar maksimum sayımız 750 oldu. Bunu aşacak bir sayıya ulaşmak.” dedi.

Yumurtlamanın ağustos ayı başlarına kadar devam edeceğini belirten Kaska, şöyle konuştu: “Geceleri bir anne aynı anda yumurtlarken, aynı yuvadan yavruların çıkışına da tanık oluyoruz.” dedi.

Caretta caretta yavrularının eylül ayı sonuna kadar yuvalardan çıkmaya devam edeceği belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir