Myanmar'da cunta, kimlik bile vermeden Müslümanları zorla askere alıp savaştırıyor.

Uzmanlar, Myanmar ordusunun, Rakhine eyaletinde “Arakan Ordusu” olarak adlandırılan etnik silahlı isyancı gruba karşı büyük toprak kayıpları yaşayan Rohingyaları zorla askere almasını ordunun çaresizliğinin bir göstergesi olarak yorumluyor.

REKLAM

“Myanmar ordusu, yedi yıl önce “Rohingya” olarak da bilinen binlerce Rohingya Müslümanının öldürüldüğü karanlık bir dönemin ardından şimdi onlardan yardım istiyor.

Son haftalarda Rakhine eyaletindeki en az 100 Rohingya sakini, iç çatışmalar nedeniyle zor durumda kalan askeri cunta saflarında savaşmak üzere askere alındı.

Ordu görevlileri Müslümanların kaldığı kampları ziyaret ederek kamp liderlerine gençlere askeri eğitim vermeleri konusunda talimat veriyor.

Silahlı Budist çetelerin ve Myanmar ordusunun 2017 yılında başlattığı saldırılarda binlerce Rohingyalı Müslüman hedef alındı ​​ve katledildi.

Bu süreçte yüzbinlerce insan ülkeyi terk ederken, en az 150.000 Rohingya ise ülke içinde yerinden edilmiş kişi (ÜİYOK) olarak çeşitli kamplara sığınmak zorunda kaldı.

Birleşmiş Milletler, Burma ordusunun Rohingyalara karşı eylemlerini “etnik temizlik” olarak nitelendirdi.

Lahey merkezli Uluslararası Adalet Divanı'nda (UAD) açılan “soykırım” davası sürüyor.

BBC'ye göre üç küçük çocuk babası olan 31 yaşındaki Muhammed, “Korktum ama gitmek zorundaydım” dedi. Diyor.

Orta Rakhine eyaletindeki Sittwe kasabası yakınlarındaki Baw Du Pha kampında yaşayan Muhammed, kamp müdürünün Şubat gecesi kendisine geldiğini ve askeri eğitime ihtiyacı olduğunu söylediğini söyledi.

Kamp müdürü, “Bu ordunun emridir, reddederseniz ailenize zarar vermekle tehdit ettiler” dedi. dedi.

Muhammed ve diğer Rohingya Müslümanları için acı ironi, Burma yönetiminin onları vatandaşlık haklarından mahrum etmeye devam etmesidir.

Benzer şekilde Rohingya Müslümanları da kendi eyaletlerinin dışına seyahat yasağı gibi birçok ayrımcı kısıtlamaya maruz kalıyor.

On binlerce Rohingyalı, 2012 yılında Rakhine eyaletindeki karma topluluklardan kovuldu ve uzak bölgelerdeki bakımsız kamplarda yaşamaya zorlandı.

Beş yıl sonra, Ağustos 2017'de, ordunun kendilerine karşı bir “temizlik” operasyonu başlatması, binlerce insanı öldürüp tecavüz etmesi ve köylerini yakması üzerine en az 700.000 kişi komşu Bangladeş'e kaçtı. Yaklaşık 600 bin kişi hâlâ orada kalıyor.

Uzmanlar, Myanmar ordusunun, Rakhine eyaletinde “Arakan Ordusu” olarak adlandırılan etnik silahlı isyancı gruba karşı büyük toprak kayıpları yaşayan Rohingyaları zorla askere almasını ordunun çaresizliğinin bir göstergesi olarak yorumluyor.

Öte yandan Myanmar ordusu, ülkenin diğer bölgelerindeki muhalif silahlı kuvvetlere karşı ciddi kayıplar veriyor.

Nihayet Cumartesi günü Tayland'ın doğu sınırındaki Myawaddy şehrinin kontrolünü kaybetti.

Myanmar'ın kara ticaretinin çoğu bu hayati rotadan geçiyor.

REKLAM

Cunta da çok sayıda askerini kaybetti. Ölen, yaralanan, teslim olan veya muhalefete sığınan askerlerin yerini bulmak kolay değil.

Üstelik pek çok insan cunta rejimini desteklemek için hayatını riske atmak istemiyor.

Rohingyalar yeniden hedef alınmaktan korkuyor. Cuntanın kaybettiği bir savaşta saldırıya uğramaktan korkuyorlar.

Rohingyaların 2012 olayları sırasında şehirden sürülmesi nedeniyle şehirde yaşamaları yasaklandı.

Sittwe'deki 270. Hafif Piyade Taburu'na götürülen Muhammed, “Bize mermileri nasıl doldurup ateşleyeceğimizi öğrettiler. Ayrıca bize silahın nasıl sökülüp birleştirileceğini de gösterdiler” dedi. dedi.

REKLAM

İki haftalık eğitimin ardından görevlendirilmek üzere evine gönderildi. Ancak sadece iki gün sonra geri çağrıldı ve 250 askerle birlikte bir tekneye bindirildi ve beş saat boyunca nehrin yukarısına, tepedeki üç askeri üssün kontrolü için Arakan Ordusu ile şiddetli çatışmaların devam ettiği Rathedaung'a uçtu.

“Neden kavga ettiğime dair hiçbir fikrim yoktu. Bana Rohingya köyünde ateş etmemi söylediklerinde ateş ettim.” Diyor.

Orada 11 gün savaştı. Bir merminin malzeme kulübelerine isabet etmesinden sonra çaresizce yiyecek sıkıntısı çektiler. Birkaç Rohingya askerinin topçu ateşiyle öldürüldüğünü gördü ve kendisi de şarapnel parçasıyla her iki bacağından yaralandı ve tedavi için Sittwe'ye geri getirildi.

20 Mart'ta Arakan Ordusu adlı silahlı isyancı grup, üç üssün kontrolünü ele geçirdikten sonra bölgenin fotoğraflarını yayınladı. En az üçünün Rohingya olduğu belirlenen çok sayıda ceset görüldü.

“Çatışmanın ortasında kaldığım süre boyunca sürekli dehşete kapıldım.” Muhammed, şöyle konuştu: “Savaşa bu şekilde gideceğimi hiç düşünmezdim. Sadece evime gitmek istedim. Hastaneden eve geldiğimde anneme sarılıp ağladım. Sanki annemden yeniden doğmuş gibi hissettim. Taraf olmadığı bir savaşta yaşadıklarını sözleriyle aktardı.

REKLAM

Bir diğer üye ise Sittwe yakınlarındaki Ohn Taw Gyi kampından Hüseyin. Kardeşi Mahmud, Hüseyin'in Şubat ayında yakalandığını ve askeri eğitimini tamamladığını ancak cepheye gönderilmeden önce saklandığını söyledi.

Myanmar ordusu, Rohingyaları Arakan Ordusuyla savaşmak için kullandığı yönündeki suçlamaları reddetti.

Cunta sözcüsü General Zaw Min Tun, BBC'ye yaptığı açıklamada, Rohingya Müslümanlarını cepheye gönderme gibi bir niyetinin olmadığını söyledi.

General Zaw Min Tun şunları söyledi: “Onların güvenliğini sağlamak istiyoruz, bu yüzden onlardan kendimizi savunmamıza yardım etmelerini istedik.”

Kamplarda yaşayan Rohingyaların tamamı, ordunun iddialarının doğru olmadığını ve kendilerinin askere alındığını söyledi.

REKLAM

Askerlerden ve yerel hükümet yetkililerinden oluşan ekiplerin kamplara geldiğini ve gençlerin askere alınacağını duyurduklarını, ilk olarak insanlara, eğer askere giderlerse yiyecek, ücret ve vatandaşlık alacaklarını söylediklerini söylediler. Bunlar, kimliksiz yaşayan Rohingyalar için “güçlü ayartmalar” olarak görülüyor.

İnsan hakları örgütü Fortify Rights'tan Matthew Smith şunları söyledi: “Zorunlu askerlik kampanyası yasadışı ve daha çok zorla çalıştırmaya benziyor. Olanların zalim ve sapkın bir yönü var. Ordu, demokratik bir süreci engellemek için Rohingya soykırımının kadın kurbanlarını askere alıyor. Ülke genelinde devrim.Bu rejimin halkı tehdit ediliyor.Onların canına saygısı yok.” değerlendirmesini yaptı.

Uzmanlara göre Myanmar ordusu, Arakan ordusuna karşı savaşta Rohingyaları kullanarak etnik Budist Rakhine nüfusuyla (Rohingya Müslümanları arasında) toplumsal çatışmayı yeniden alevlendirmekle tehdit ediyor.

İki toplum arasındaki gerilim, 2012 yılında on binlerce Rohingya'nın Sittwe gibi bölgelerden sınır dışı edilmesine yol açtı.

2017 yılında Rohingyalar da ordunun Rohingyalara yönelik saldırılarına katıldı.

REKLAM

Rakhine (Arakan) eyaletinde “zaferin” eşiğinde olan Arakan Ordusu, geçtiğimiz günlerde eyalette yaşayan herkese vatandaşlık verebileceğinin imasını yapmış ve Rohingyaların Bangladeş'ten dönüşünü kabul edebileceğini açıklamıştı.

Ancak Rohingyaların askere alınmasından sonra Arakan Ordusu'nun bu konudaki görüşü değişti.

Arakan Ordusu sözcüsü Khaing Thukha, yaptığı açıklamada, Rohingyaların cunta saflarında savaşmak üzere askere alınmasını “yakın geçmişte soykırım mağduru olanlara ve diktatörlükten kurtulmak için mücadele edenlere yapılan en büyük ihanet” olarak gördüklerini ifade etti.

Cunta yönetimindeki medya aynı zamanda Buthidaung'da Arakan Ordusu'na karşı Rohingya protestoları gibi görünen olayları da haber yapıyor. Ancak yerel halk, bunların ordu tarafından iki grubu bölmek amacıyla organize edildiğini iddia etti.

Rohingyalar, Myanmar'da yaşama haklarını tanımayan bir ordu adına savaşmak zorunda kalıyor. Yakın gelecekte Arakan'ı kontrol edebilecek etnik isyancılara kıyasla daha da marjinalleşmiş durumdalar.

REKLAM

Bir zamanlar hem ordunun hem de Budist çetelerin hedefi olan Rohingya Müslümanları artık iki taraf arasında kaldı.

Muhammed ordudan onların tarafında savaştığını belirten bir sertifika aldı.

Bunun ne gibi bir değer taşıyacağı ya da onu daha fazla askerlik hizmetinden muaf tutacağı hakkında hiçbir fikri yok.

Arakan Ordusu'yla başı belaya girebilir.

Bu arada yaraları hala iyileşmekte ve yaşadıklarının ardından geceleri uyuyamadığının altını çiziyor:

REKLAM

“Beni geri aramalarından korkuyorum. Bu sefer geri döndüm çünkü şanslıydım ama bir dahaki sefere ne olacağını bilmiyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir