“Rusya ve Ukrayna ile anlaşma yapabilecek tek devlet adamı Erdoğan'dır”

Sosyal hesabında paylaştığı videoda

Ülkesinin Avrupa Birliği (AB) başkanlığını devraldıktan sonra önce Ukrayna'yı, ardından Rusya ve Çin'i ziyaret eden ve bu temasları “barış misyonu” olarak nitelendiren Orban, bu misyonu Washington temasları sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'la görüşerek sürdürdüğünü kaydetti. .

Viktor Orban, ikili görüşmede Ukrayna'da çok daha vahşi bir boyuta ulaşan savaşın ele alındığını, ülkedeki acıların sona ermesi için barışa ve barış girişimine ihtiyaç duyulmasının kaçınılmaz olduğunu vurguladı.

“Rusya ve Ukrayna ile anlaşmaya varan tek lider Erdoğan'dır”

“Türklerin savaş sırasında barışın sağlanmasında vazgeçilmez bir aktör olduğunu kanıtladığını” ifade eden Orban, şöyle devam etti: “Cumhurbaşkanımıza, Rusya ile Ukrayna arasında Karadeniz'de tahıl anlaşmasını yapmayı başaran tek başarılı devlet adamı olduğunu sordum. yürüttüğümüz barışı koruma misyonunu desteklemek için.”

Orban, çatışmanın taraflarının birbirine çok mesafeli olduğunu ancak barışın dostları güçlerini birleştirirse barışa yönelik bir sonraki adımı hep birlikte atabileceğimizi söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO devlet ve hükümet başkanları zirvesi kapsamında dün ABD'nin başkenti Washington'da Macaristan Başbakanı Orban ile bir araya geldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir