“Sel uyarısı yapılan bölgelerde dikkatli olun”

Memiş, selin meydana geldiği Terme ve Salipazarı ilçelerinde incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgi aldı.

OK Memiş, Terme Kaymakamlığı'nda yapılan toplantının ardından Terme Çayı üzerindeki köprüde yaptığı açıklamada, AFAD olarak vatandaşların güvenliği için risk durumlarına göre meteorolojik verileri sürekli olarak kamuoyuyla paylaştıklarını belirtti.

Samsun'un doğusunda Çarşamba, Terme, Salıpazarı ve Ayvacık ilçeleri için turuncu uyarı verildiğini hatırlatan Memiş, şöyle konuştu: “Türkiye Afet Müdahale Planı kapsamında ilgili kurumlarımıza Samsun Valimiz'in başkanlığında toplanma talimatı verilmiştir. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanımız Belediye, arkadaşlarımız ve ilgili kaymakamlarımız, DSİ ve ormancılık “Bizim irademizle, jandarmayla, emniyetle ve AFAD'la birlikte bu toplantıların vakit kaybedilmeden gerçekleşmesi sağlandı” dedi.

Memiş, vatandaşların belediye ve cami hoparlörlerinin yanı sıra cep telefonları aracılığıyla da bilgilendirildiğini vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Bu sayede turuncu risk karşılığında insan hayatını kaybetmeye neden olabilecek bir felaketle karşılaşmadık. Alınan tedbirlerle açıkçası insan hayatını kaybetmenin önüne geçti diyebiliriz. Yağışlar sırasında 60'tan fazla şikayet geldi. İki saat süren bu ihbarların 34'ü su baskını, 8'i ise heyelan ihbarları değerlendirilerek yaklaşık 656 kişi ve 460 iş makinesi kurtarıldı. Bu olaylara ayrıca alarmın verildiği ilçelerde 120 ile 136 kilo arasında yağış düştüğünü gözlemledik. “Bu saat itibarıyla yağışların durduğunu, Terme ve Salipazarı derelerinin normale döndüğünü gözlemledik. Akmak. Dökülmek.”

“gardımızı düşürmemeliyiz”

Birçok ilde yağış nedeniyle ölümlerin yaşandığını hatırlatan Memiş, şu bilgileri paylaştı:

“Ordu Çaybaşı ilçesinde maalesef bir vatandaşımız hayatını kaybetti. Yine Muş Malazgirt ilçesinde de bir vatandaşımız hayatını kaybetti. Aslında Muş için de yağmur uyarısı yoktu. Yarın için turuncu uyarı Ordu'da ekibimizle buradayız. Erzurum Tekman ilçemizde yaralanan vatandaşlarımıza burada gerekli önleyici çalışmayı yaptığımızı söyleyebiliriz. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet diliyoruz. Yaralılarımıza acil şifalar dileriz. Vatandaşlarımıza şunu söylemek isteriz; çoğu vatandaşımız su akışı artsa bile yolun karşısına geçeceklerini bilerek hayatını kaybetmiştir. 10-15 santimetreyi aşan su, belli yaştaki vatandaşların ölümüne sebep olabiliyor. -35 santimetreyi aşan su, aracın suya batmasına neden oluyor. Sürücüler yolun karşısına geçebileceklerini sanıyor ama ne yazık ki suya kapılıp gidiyorlar. Tedbirlerimizden vazgeçmemeliyiz, yaşananlar bize bu uyarılara uyulması gerektiğini hatırlatıyor. “Vatandaşlarımızdan özellikle Karadeniz bölgesi ve diğer su baskınlarına maruz kalan bölgelerde bu uyarıları dikkate almalarını rica ediyoruz.”

OK Memiş, AFAD gibi bunların da vatandaşların hizmetine sunulduğunun altını çizerek, şöyle konuştu:

“Hayata bir zarar gelmediği sürece. Diğer zararları da tespit edilmesi halinde devletimizin tüm kaynaklarıyla karşılayacağız. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, İçişleri Bakanlarımızın ve diğer bakanlarımızın koordinasyonunda biz de varız. Vatandaşlarımızın tasarrufuna bırakalım. Herhangi bir kayıp olmadığı sürece diğer tüm zarar ve kayıpların da ortadan kalkacağını söyleyebiliriz. “Bunun yolu da bu uyarılara uymak ve dikkatli davranmaktır.”

Toplantıya Samsun Valisi Orhan Tavlı, Büyükşehir Belediye Başkanı Halit Doğan, AFAD Afet Müdahale Müdürü Genel Sadi Ergin, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Mustafa Bakçepınar, Emniyet Müdürü Ahmet Arıbaş, Terme Kaymakamı Metin Maytalman ve ilgili kurum yetkilileri katıldı. kurumlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir