Sessiz Katil: Her 90 saniyede bir can alır

Küçük bir enfeksiyon, küçük bir yaralanma ya da basit bir çizik olarak başlayan şey yıkıcı olabilir.

Bisikletten düşüp dizini yaralayan bir çocuk, döküntüsü olan bir kadın ya da görünüşte masum bir boğaz enfeksiyonu geçiren bir adam…

Saniyeler içinde ölümcül hale gelen küçük, sessiz ve tedavi edilebilir bir katilin kurbanı oldular.

Arizona'dan 65 yaşındaki Janice Holloway, oğluyla tatile çıkmaya hazırlanırken bacağının arkasında bir kızarıklık fark etti. Ateşi yüksek olmasına rağmen bunu görmezden geldi ve planlarına devam etti.

Ancak yolculuğa başladıktan yaklaşık iki hafta sonra nefes almakta zorluk çekmeye başladı ve “bir saat içinde çoklu organ yetmezliğiyle mücadele etmeye başladım” dedi.

Holloway hızla hastaneye gitti ve sepsis teşhisi kondu. Sepsis hastalarında sıklıkla olduğu gibi enfeksiyonun nedeni hiçbir zaman keşfedilemedi.

Holloway, iki hafta boyunca tıbbi nedenli komaya yerleştirildi. Doktorlar, Holloway'in her iki bacağını da dizinin hemen altından sağ elindeki iki eklemle birlikte kesmek zorunda kaldı.


6 yaşına kadar 21 ameliyat

Arizonalı Beauden Baumkirchner henüz üç yaşındayken bisikletten düştü ve dizinden yaralandı. Ailesi başlangıçta ciddi bir şey olmadığını düşünse de ertesi gün ateşi çıktı ve kusmaya başladı, bu yüzden hastaneye gitti ve vücudu çöktü.

Baumkirchner sepsise yakalandıktan sonra iki ay yoğun bakım ünitesinde kaldı, iki bacağı ve üç parmağı kesilmek zorunda kaldı ve şu anda altı yaşında olan çocuk 21 ameliyat geçirdi.


Vakalar yüzde 20 arttı.

Sepsisin erken belirtilerini tespit etmek çok zordur ve genellikle hastalık hakkında bilgi sahibi, bilgili bir doktorun bunu tanıması gerekir.

Sepsisi tetikleyen enfeksiyonların endişe verici üçte biri hastanede bulaşıyor.

Her yıl 1,7 milyon Amerikalının sepsisten etkilendiğini belirten CDC'nin son verilerine göre vakalar 2019 ile 2021 arasında %20 arttı.


Her 90 saniyede 1 kişi ölüyor

Her yıl 350.000 Amerikalı bu hastalıktan ölüyor, bu da her 90 saniyede bir hastaya denk geliyor. Buna rağmen, sepsisin yaygınlığına rağmen Amerika Birleşik Devletleri'ndeki hastanelerin dörtte birinde sepsis protokolü bulunmamaktadır.

Sepsis yardım kuruluşları milyonlarca ölüm ve yaralanmayı önlemek için acil ulusal eylem çağrısında bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir