Son dakika! İsrail'den İran'a misilleme saldırısı! Misilleme olacak mı? İşte İran'ın açıklaması

İsrail füzeleri sabahın erken saatlerinde İran'ı vurdu. Amerikan medyası, ABD'li yetkililere atıfta bulunarak, İsrail'in İran topraklarına saldırı düzenlediğini bildirdi. İran ordusunun komutanlarından Siyavesh Mihendust, şunları söyledi: “Gece saatlerinde meydana gelen patlamanın sesi, İsfahan hava savunma sisteminin kimliği belirlenemeyen şüpheli cisme açtığı ateş sonucu meydana geldi. Bu saldırı herhangi bir hasara yol açmadı. Nükleer santrallerimizde herhangi bir sorun yok” dedi.

İRANLI YETKİLİ: KİMİN YAPILDIĞI BELLİ DEĞİL

İranlı yetkililer, gelişmeleri birbiri ardına takip eden İran'a yönelik saldırıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Saldırının püskürtüldüğünü söyleyen yetkili, “Hemen bir misilleme planı yok. Saldırıyı kimin gerçekleştirdiği belli değil” dedi. dedi.

BİRER BİRER AÇIKLADILAR

İsrail'in İran'a yönelik saldırısına ilişkin ilk olarak Amerikan kanalı ABC News'in ABD'li bir yetkiliye dayandırdığı haber, daha sonra CBS News ve CNN tarafından takipçilerine yayınlandı. İsmi açıklanmayan ABD'li yetkililere dayandırılan haberlere göre İsrail, yerel saatle Cuma sabahı erken saatlerde İran'a karşı bir karşı saldırı başlattı.

Amerikan gazetesi New York Times'ın (NYT) İsrailli yetkililere dayanılarak yayımladığı haberde, “İsrail ordusunun İran'a saldırı düzenlediğini doğruladığı” belirtildi.

FFF

İRAN'DAN ard arda açıklamalar

İran'ın İsfahan ve Tebriz şehirlerinde duyulan patlama seslerinin ardından İran medyası, seslerin hava savunma sisteminin devreye girmesi ve 3 mini insansız hava aracının (İHA) imha edilmesi nedeniyle duyulduğunu yazdı.

İran Devrim Muhafızları Ordusu'na yakınlığıyla bilinen yarı resmi Fars Haber Ajansı, İran'ın orta kesiminde yer alan ve aynı zamanda nükleer tesise de ev sahipliği yapan İsfahan kentindeki sekizinci ana üssün yakınında patlama sesi duyulduğunu bildirdi. .

iStock-1197468032

“DRONLAR VURULDU”

İran devlet televizyonu da çok sayıda insansız hava aracının İsfahan hava savunma sistemi tarafından vurulduğunu bildirdi.

Yarı resmi Mehr Haber Ajansı, yerel saatle 04.00 sıralarında İsfahan'daki 8'inci ana jet üssü çevresinde 3 mini İHA'nın alçak irtifa hava savunma sistemleri tarafından etkisiz hale getirildiğini bildirdi.

İran'ın resmi ajansı IRNA da haberinde, ülkenin birçok yerinde hava savunma sistemlerinin devreye sokulduğunu, Tebriz'in kuzeybatı bölgesinde şüpheli bir hedefin tespit edilmesinin ardından hava savunma sisteminin devreye sokulduğunu duyurdu.

“Büyük bir patlama olmadı”

Haberde, sabah saatlerinde bazı bölgelerde şüpheli hava cisimlerinin tespit edilmesinin ardından alçak irtifa hava savunma sistemlerinin devreye sokulduğu, ülkenin hiçbir yerinde büyük çaplı bir patlamanın yaşanmadığı, uzun ve orta menzilli hava savunma sistemlerinin kurulmadığı belirtildi. Aktif.

İsfahan nükleer santralinde patlama ve hasar meydana geldiği belirtilen sosyal medya paylaşımlarına ilişkin, İsfahan'daki kritik tesisler ve nükleer merkezlerde durumun güvenli olduğu ve herhangi bir olumsuz durumun yaşanmadığı belirtildi.

Devlet televizyonu güvenilir kaynaklara dayandırarak İsfahan'daki nükleer santrale saldırı yapılmadığını bildirirken, yarı resmi Tesnim Haber Ajansı kentte herhangi bir füze saldırısının yaşanmadığını, küçük insansız hava araçlarının vurulabileceğini bildirdi.

İsfahan'daki 8'inci Ana Üs'te yaşanan olaya ilişkin ordudan yapılan açıklamada, “İsfahan'da duyulan patlama seslerinin tamamı hava savunma sistemine ait olup, kentte herhangi bir patlama veya hasar meydana gelmemiştir.” ifadelerine yer verildi.

UÇUŞLAR NORMALLİĞE DÖNDÜ

IRNA, İran Karayolları ve Şehircilik Bakanlığı'na bağlı Havalimanları ve Havacılık Şirketi'ne dayandırdığı haberinde, Tahran, İsfahan ve Şiraz ile ülkenin batı, kuzeybatı ve güneybatı kesimlerindeki tüm uçuşların askıya alındığını duyurdu.

Açıklamada, uçuşların iptal edilmediği ve yolcuların havalimanlarına gitmeden önce uçuşlarını kontrol etmeleri gerektiği belirtildi.

Bu açıklamadan yaklaşık 2 saat sonra uçuşların yeniden başladığı ve 10.30 Tahran-Tiflis uçuşu için biniş kartlarının verildiği kaydedildi.

Tahran ve İsfahan havalimanlarında uçuşların durdurulması nedeniyle Ankara Esenboğa Havalimanı'na giden Homa Havayolları'nın Roma-Tahran seferinin de tekrar Tahran'a yöneldiği ve yakın zamanda iniş yapacağı bildirildi.

DOĞUM GÜNÜ DETAYI

Bazı sosyal medya kullanıcıları ise olayın İran lideri Ali Hamaney'in doğum gününde meydana geldiğine dikkat çekti.

DETAY SURİYE VE IRAK

ABC News, İsrail'in Suriye ve Irak'ın bazı bölgelerini de vurduğu yönündeki iddiaların doğrulanmadığını kaydetti.

SALDIRIYI İSRAİL BİLDİRDİ

CNN'e konuşan ABD'li yetkili, İsrail'in perşembe günü saldırıdan önce “İran'a karşı sınırlı bir karşı saldırı başlatacağını” bildirdiğini, ABD'nin bu saldırıyı “desteklemediğini” kaydetti.

Yetkili ayrıca saldırının vurduğu bölgenin nükleer tesis olmadığını da sözlerine ekledi.

İSFAHAN NEDEN HEDEF ALINDI?

İsfahan, İran'ın stratejik açıdan önemli bir şehridir. Burada İran Hava Kuvvetleri üssünün yanı sıra askeri araştırma ve geliştirme tesisleri de bulunuyor. İki yıl önce İran, İsfahan vilayetinde 10 megavatlık yeni bir nükleer araştırma reaktörü inşa etmeye başladığını duyurdu. Yine aynı eyaletteki Natanz, İran'ın nükleer zenginleştirme programına ev sahipliği yapan yerlerden biri.

NE OLUYOR?

İran medyası, İran hava kuvvetleri üssünün bulunduğu İsfahan vilayetinin kuzeydoğusunda patlamaların duyulduğunu duyurmuştu.

Devlet televizyonu haberinde, “Haber kaynakları İsfahan vilayetinde nispeten şiddetli bir patlamanın duyulduğunu bildiriyor. Bu sesin kaynağı henüz açıklanmadı.” ifadelerine yer verildi.

Yarı resmi Fars Haber Ajansı, yerel kaynaklara dayandırarak, İsfahan'ın kuzeydoğusundaki Kehcavaristan şehrinde bir patlama duyulduğunu bildirdi.

Bu seslerin nedeninin henüz bilinmediğini belirten Fars, Kehcavaristan şehrinin İsfahan Havalimanı ve 8'inci Hava Üssü yakınında yer aldığını söyledi.

Mynet Youtube
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
İstanbul'da ilginç görüntü!  Böyle bariyerlere takıldılarİstanbul'da ilginç görüntü! Böyle bariyerlere takıldılar
İstanbul Gaziosmanpaşa'da heyelan!  14 ev vuruldu, çok sayıda kişi tahliye edildiİstanbul Gaziosmanpaşa'da heyelan! 14 ev vuruldu, çok sayıda kişi tahliye edildi
Okul müdürü 9 kız öğrenciye tacizde bulunduOkul müdürü 9 kız öğrenciye tacizde bulundu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir