TBMM Başkanı Kurtulmuş, Gazzelilerle iftarda buluştu

Kurtulmuş, Türkiye'de ağırlanan Gazzelilerle bir araya geldiği TBMM'deki iftar programında yaptığı konuşmada, milli takım iradesinin tecellisi olan Gazzeli Müslümanları Türkiye Büyük Millet Meclisi çatısı altında ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Türkiye ve Gazzelilerle iftar sofrasında bir arada olmak.

Kurtulmuş, şöyle konuştu: “Bu sofrada sizlerle birlikte olmamızın asıl amacı, acılarınızı bir nebze de olsa hafifletmek, kardeşliğimizi ve dostluğumuzu göstermek ve bu vesileyle Gazze'deki şehit kardeşlerimiz için hep birlikte dua etmektir. Filistin davasının ilerlemesine yardımcı olmak için onların güzel anılarını hatırlayın.” Bu sofradaki duamız ve duamız şu ki, sizler bugün soframıza misafir olduğunuz gibi, biz de önümüzdeki Ramazan ayında Gazze'de özgür Filistin bayrağı altında sofralarınıza en kısa sürede misafir olacağız ve sizlerle birlikte olacağız. iftarımızı yapacağız. “Biz açacağız.” dedi.

TBMM Başkanı Kurtulmuş, Gazze meselesinin büyük insanlık acılarını ve trajedilerini ortaya çıkardığını, aynı zamanda dünyada yeni gelişmelere de kapı açtığını söyledi.

Tarihin en önemli dönemlerinden birini yaşadığımızı vurgulayan Kurtulmuş, Gazze'de üç önemli gelişmenin eş zamanlı yaşandığını, bunlardan birinin insanlık tarihinin en büyük katliamlarından biri olan açık soykırımın Gazze'de yaşanması olduğunu söyledi. Gazze.

Bu katliamların artık dünyanın birçok yerinde insanlar tarafından kınandığını belirten Kurtulmuş, şöyle konuştu: “Umarım İsrail'deki bu katliamın suçluları, uluslararası mahkemelere çıkarılıp hesap verecekleri günü bekliyorlar. İnanıyorum ki, Netanyahu ve çetesi mümkün olan en kısa sürede ve öngörülebilir gelecekte savaş suçları mahkemesinin huzuruna çıkarılacak.” “Onlar da benzer faşist yöneticiler gibi savaş suçları mahkemesinde yargılanacak ve hesap verecekler.” dedi.

TBMM Başkanı Kurtulmuş, Gazzelilerle iftarda buluştu


“İnsanlık tarihinin en önemli direniş destanlarından biridir…”

Bir tarafta eş zamanlı yaşanan katliam ne kadar büyük olursa, diğer tarafın gösterdiği direniş örneği de o kadar büyük olur diyen Kurtulmuş, şöyle devam etti:

“İnsanlık tarihinin en önemli direniş destanlarından biridir… Ahed Tamimi'nin henüz 11 yaşındayken İsrail askerleriyle mücadele ve mücadele ederken sergilediği tavrı asla unutmayacağız. Aynı şekilde Muhammed'in şehadeti fotoğrafını da asla unutmayacağız. Durra, 12 yaşındayken babasının arkasında İsrail askerleri tarafından. Aynen yaşadınız, hala ailenizden birileri kaldı orada.Filistin davasının kahramanları sürekli artıyor, yeni kahramanlar çıkıyor, yeni kahramanlar şehit oluyor. Gazze ortadan fırlıyor ve direniş bu şekilde güçlenmeye devam ediyor. Aslında İsrail, hastaneleri bombalayarak, yardım bekleyen insanların üzerine bomba atarak Filistinlileri öldürüyor. Gazze halkını çaresizlik ve korkuyla sınamak istediler. Direniş o kadar büyük bir ruhla halka cesaret verdi ki, bugün Gazze'de mahsur kalan yaklaşık 1,25 milyon Gazzeli kardeşimiz, korkudan korkmadıklarını, çaresizlik yansıtmadıklarını tüm dünyaya gösterdi; hoşgörüyü, sabrı, mücadele gücünü yansıtıyorlardı… Bu nedenle Gazze'deki her bireyin büyüklerinin gözlerinden, alınlarından, ellerinden öpüyoruz. “Yaşlısı, genci, çocuğu büyük bir direniş destanı öneriyor.”

Bu direnişin ardındaki ruhu Siyonistlerin ve dünya materyalist insanlarının anlayabilmelerinin mümkün olmadığını belirten Kurtulmuş, şöyle konuştu: “Oğlunu enkaz altından kaldırıp alnından öperken kokusunu koklayan baba biliyor ki Kardeşlerimiz Filistinliler her şehidin ardından zafere ulaşacakları anın müjdesini bekliyor, bu yürek ve cesaretle savaşıyorlar.” “Aksi takdirde bırakın barınmayı, sığınacak bir duvarın dahi bulunmadığı, açlıkla, yoksulluk ve baskıyla sınanan Gazze'de insanların bu kadar büyük bir direniş ruhuna sahip olmasının başka bir anlamı olamaz. dedi.

TBMM Başkanı Kurtulmuş, Gazzelilerle iftarda buluştu


“Dünyada Filistin davasına ilgi çok daha arttı”

Dünyada Filistin davasına ilginin çok daha arttığını vurgulayan Kurtulmuş, bu anlamda Filistin ve Gazze'de yaşananların tüm insanlığa yol gösterici olduğunu söyledi.

Kurtulmuş, dünyanın birçok yerindeki hükümetlerin baskılarına ve İsrail'e destek veren tutumlarına rağmen milyonlarca insanın sokaklara çıkıp Gazze halkının yanında olduğunu göstermesinin kolay bir iş olmadığını vurguladı. söz konusu :

“Dünyanın dört bir yanında adaleti, adaleti, merhameti, vicdanı savunan bir insanlık cephesi oluşturulmuştur. Bu insanlık cephesi, yeni bir dünyanın yaratılmasına yönelik yeni arayışların en güzel habercilerinden biridir. Dolayısıyla ortaya çıktı ki, orada Yeryüzünde ortak paydada buluşabilecek çok büyük insan kitleleri değil, dinleri bile, dilleri, kültürleri, medeniyetleri bizimkine benzemeyen ama ortak paydası insanlık olan milyonlarca insan, kucaklayan milyonlarca insan oluşmuştur. Müslüman dünyasının sessiz çoğunluğundan daha çok Gazze, bu sabır imtihanının, bu acının, bu hoşgörü ve bu güven imtihanının sonunda büyük bir müjdenin gelmesini temenni ediyorum.

Bunu Ramazan günü düşünerek ve kalbimdeki tüm inançla tartarak söylüyorum. Başta siz Gazzeli kardeşlerimiz olmak üzere tüm Filistinlilere ve tüm Müslümanlara gelen müjde şu ki, bu insani cephenin uyanmasıyla, umarım başkenti Kudüs'le, toprak bütünlüğüyle özgür ve egemen bir Filistin Devleti ortaya çıkar. En kısa sürede kurulacak ve bu Filistin Devleti, dünya milletleri tarafından en kısa zamanda tanınacaktır. “

İsrail'in tüm planlarının boşa çıktığını, bu katliam ve zulmü yapanların artık dünyada kendilerine destek verecek bir ülke bulamayacaklarını belirten Kurtulmuş, yakın gelecekte Filistin devletinin kuruluşunun gerçekleşeceğini söyledi. gelecek. gelecek.

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarının başladığı günden bu yana birçok ülkenin devlet başkanları, cumhurbaşkanları ve milletvekilleriyle görüşmelerde bulunduğunu belirten Kurtulmuş, şöyle konuştu: “İki devletin çözümünden başka bir yol olmadığını artık hemen hemen herkes gördü. Kesinlikle bir Filistin devleti kurulacaktır.” dedi.

Kurtulmuş, konuşmasının ardından İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ve Gazzeli konuklarla sohbet etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir