Üçü kaçak olan yedi katlı binalar çöktü. İBB verilerine göre 1556 bina çökme riskiyle karşı karşıya – Son Dakika Türkiye Haberleri

İstanbul'da olası deprem ve kentsel dönüşüm tartışmaları devam ederken, dün sabah Bahçelievler'de 7 katlı bir bina çöktü. Zafer Mahallesi Yadigar Caddesi üzerinde meydana gelen kazada herhangi bir ölüm veya yaralanma yaşanmazken, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), binanın 1980 yılında inşa edildiğini, binanın bodrum, zemin kat ve normal kat olarak inşa edildiğini belirtti. Yapı kayıt belgesi bulunan ancak üstteki iki kat ve bir asma kat sonradan ilave edilmiş. Öyle olduğunu belirtti. Uzun süredir çatlaklar bulunan binada yaşayanların bu nedenle tedirginlik yaşadığı iddia edildi. Binada oturan bir kişi ise şunları söyledi: “Sabah çatırdama sesi duyduk ve binayı boşalttık. Zaten sonra da yıkıldı” diye Bakırköy Başsavcılığı soruşturma başlattı.

'VATANDAŞLAR MEMNUNİYETLİ'

Cumhuriyet'e konuşan İBB İstanbul Toplu Konut Planı Sanayi ve Ticaret A.Ş. (KİPTAŞ) Genel Müdürü Ali Kurt, çöken binada facianın önlendiğini, vatandaşların çaresiz kaldığını söyledi. İBB'nin kojenerasyona geçtiği ilk dönemde riskli binaların tespiti ve giderilmesi için hızlı tarama sisteminin hayata geçirildiğini belirten Kurt, şöyle konuştu: “130 bin talebe rağmen 35 bin binayı tarayabildik. Vatandaş evlerine sokmadığı için bilgi kirliliğinden korkuyor” dedi.

'5 MİLYON KİŞİ RİSK ALTINDA'

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin tespitine göre İstanbul'da deprem olmasa bile yıkılma riski taşıyan 1556 bina bulunuyor. KİPTAŞ Genel Müdürü Kurt, şunları söyledi: “Olası bir Marmara depreminde 200 bin bina kullanılamaz hale gelecek. 1,2 milyon müstakil ünite ve 4,8 milyon insan ciddi risk altında. Binalar bulundukları yerde çökmeye başladı. Bu binaların dönüşümü için bakanlığın verdiği kira desteğine belediyemiz ek destek verme kararı aldı. KİPTAŞ ayrıca binaların maliyet bedeliyle yenilenmesine yönelik “İstanbul Yenileniyor” projesini de yürütüyor. Ancak istenilen performansı alamıyoruz” dedi.

“KAMU BANKASI DESTEK OLMALI”

“Vatandaşlarla 25 bin bağımsız bölüm için anlaşmamız var” diyen Kurt, şöyle devam etti: “Yani vatandaş borçlanarak binalarının yenilenmesini kabul ediyor ama ilk çeyrekte inşaat maliyetleri ilk kez maaşların üzerine çıktı. İBB, risk altındaki binalara yönelik mali destek paketini temmuz ayında çıkaracak. Vatandaş bu yükü borçlanmaya başvurarak bile kaldıramıyor. Ancak kamu bankalarının bu sürece destek vermesi gerekiyor. Kamu bankalarının genel müdürleri ve başkanımız Ekrem İmamoğlu, bankaların yönetim kurulları başkanına şöyle yazdı: “Vatandaş adına kefiliz, gelin vatandaşa uzun vadeli kredi verin” dedik. Kamu bankaları kamu kaynaklarını ağırlıklı olarak risk altındaki binalara ayırmalı”.

“99 öncesi binalar yenilenmeli”

Bahçelievler Belediye Başkanı Hakan Bahadır, Yadigar Sokak'ta bir kısmı toprak altında kalan binaya ilişkin şunları söyledi: “94'te kaçak olarak 3 kat eklendi. Toplamda 4 daireyi tahliye ettik. Komşularımızı otellerde ağırlayacağız” dedi. Bahadır, şunları söyledi: “1999 deprem yönetmeliğinden önce yapıldığı için çürük durumda. 99 depreminden önce yapılan binaların hepsi çürük. Binanın o zamanki inşaatı doğru ancak şimdi C25 ve C30 betonu kullanılıyor. Lütfen 99 yönetmeliğinden önce yapılan tüm binaları yenileyin” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir