“Uluslararası girişim sermayesi fonları Türkiye'ye yatırım yapmak istiyor”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, bir dizi programa katılacağı Londra'da risk sermayesi fonlarının yöneticileriyle yaptığı görüşmenin ardından Türk gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Türkiye'de girişimcilik ve teknoloji ekosisteminin son 20 yılda büyük ilerleme kaydettiğini belirten Kacır, teknoloji girişimlerinin kapsamı büyürken sayılarının da arttığını söyledi.

Kacır, bugün 100'den fazla teknoparkta 10 binin üzerinde Türk teknoloji şirketinin inovasyon ve araştırma-geliştirme odaklı çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi.

Bu ekosistemin finansal desteğinin ve büyümesinin büyük önem taşıdığını vurgulayan Kacır, şöyle konuştu: “Teknoloji girişimleri başta girişim sermayesi yatırım fonlarından aldıkları yatırımlarla dünyanın her yerinde büyüyor. Biz de Türkiye'de girişim sermayesi yatırım fonlarını büyütmeye çalışıyoruz. Türkiye'de yeni girişim sermayesi yatırım fonları oluşturmak “Küresel yatırım fonlarının Türkiye'deki teknoloji girişimlerine yatırım yapması önemli bir hedefimiz. Son yıllarda kamu kaynaklarının girişim sermayesi fonlarına yatırım yapmasına ve bu sayede finansal kaldıraç yaratılmasına yönelik birçok önlem aldık. ” dedi.

Türk teknoloji girişimlerine 3 yılda 4 milyar dolar yatırım geldi

Bakan Kacır, ilgili program ve bu alanda yapılan çalışmalar sayesinde Türkiye'deki teknoloji girişimlerinin önceki dönemlere göre daha fazla yatırım aldığını belirterek, şöyle konuştu: “2010-2020 yılları arasında Türkiye'de teknoloji ve girişim şirketlerine yapılan yatırımların büyüklüğü 100'ü buldu. Yılda milyon dolar Türk teknoloji girişimleri “2020-2023 döneminde 4 milyar dolarlık yatırım aldı. Bu da tabii ki değeri 1 milyar doların üzerinde olan unicornların yani Turcorn'un Türkiye'de ortaya çıkışını hızlandırdı” dedi.

Oyun, e-ticaret, yazılım ve fintech gibi sektörlerde milyarlarca doların üzerinde değere sahip Türk teknoloji girişimlerinin bulunduğunu kaydeden Kacır, sözlerini şöyle sürdürdü:

“2030 yılına kadar Türkiye’nin teknoloji ekosistemini ve girişimcilik ekosistemini büyütmeye devam edeceğiz. Türkiye’de 100 bin teknoloji girişiminin doğmasını, aynı dönemde bunlardan 100’ünün değerini 1 milyar doları aşarak Turcorn olmasını sağlayacağız. Bunu yapıyoruz, Türkiye ile uluslararası işbirliklerimizi güçlendirmeliyiz.” Şirketin teknoloji girişimciliğindeki başarı öyküsünü dünyaya daha güçlü anlatıp sunmamız gerekiyor. Bu vesileyle bulunduğum Londra'da birçok girişim sermayesi fonu yöneticisiyle derinlemesine görüşmeler yaptım. Bunların bir kısmı geçmişte Türkiye'de yatırım yapmış olsa da birçoğu aslında Türkiye'de yeni. Bir başarı öyküsünün eşiğinde olduklarını iddia ederek Türkiye'ye gelme isteklerini benimle paylaştılar. Bu beni memnun etti.

Londra, özellikle risk sermayesi fonları ve diğer varlık fonları alanında dünyanın önde gelen merkezlerinden biridir. Burada 500'den fazla girişim fonu var ve bu fonlar her yıl büyük ölçekte kaynak sağlama ve bu kaynakları her yıl artan ölçekte teknoloji ve teknoloji girişimciliğine tahsis etme olanağına sahip oluyor. Onlarla olan ilişkilerimizi ve iletişimimizi önümüzdeki dönemde çok daha üst seviyelere taşımayı umuyoruz. “Onlarla benzer etkinlikleri Türkiye'de de düzenleyerek Türk teknoloji girişimlerinin büyümesini hızlandırmaya devam edeceğiz.”

“Katma değerli üretim Türkiye’nin yeni tarihinde öncü rol oynayacak”

Bakan Kacır, birçok girişimin sağlık, yeşil ve dijital dönüşüm, yapay zeka gibi alanlara odaklandığını söyledi.

Türkiye'nin bu alanlarda sahip olduğu kapasiteyi paylaştığını anlatan Kacır, şöyle konuştu: “Yeşil dönüşümün de önemli bir unsuru olan yeni nesil mobilite teknolojilerinde Türk start-up'ların teknolojik girişim düzeyini kendilerine çok detaylı bir şekilde anlattım. Onlar da bizimle birlikte Türkiye'de daha fazla varlık göstermek istediklerini ifade ettiler.” Bizim ve ilgili kurumlarımızın bu ekosistemi ne kadar güçlü koruduğunu görmek başta Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olmak üzere Türk kamuoyu için umut verici” dedi.

Kacır, yatırımcılara Türkiye'de inovasyon ve fintech alanındaki düzenleyici gelişmeler ve yeni kripto para kanunu hakkında da bilgi verdiğini söyledi.

Tüm bu yaklaşımların Türkiye'nin yenilikçi teknolojilere ne kadar güçlü bir şekilde ev sahipliği yaptığını ve dönüşümü en ileri düzeyde nasıl başardığını gösterdiğini belirten Kacır, sözlerini şöyle tamamladı:

“Aslında onlar da bunun çok farkındalar. Gerek girişim sermayesi fonu yöneticileriyle, gerekse dün tekrar görüştüğüm İngiliz Yatırım Bakanı ile Türkiye'nin makroekonomik göstergelerindeki iyileşmeyi uzun uzun konuştuk. Kredi risk priminin hızla düşmesi aslında Türkiye ekonomisinin doğru yolda olduğunun göstergesidir.” Buna göre önümüzdeki dönemde Türkiye'ye yatırımların hızlanmasını, Türkiye'nin yeni dönemde bu sermaye akımlarını hızla çekerek bu kaynağı büyük ölçekli katma değerli üretim, teknolojik dönüşüm ve teknolojik girişimcilik için kullanmasını bekliyoruz. “Çabalarımızı artıracağız. Türkiye, bu kez eskisinden daha güçlü bir şekilde yeni başarı öykülerine imza atacak, katma değerli, rekabetçi, verimli ve yüksek performanslı üretim, bu öyküde öncü rol oynayacak.”

Bakan Kacır ayrıca Londra'da iş dünyası ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle de bir araya geldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir