Üst düzey bir ABD yetkilisi Gazze nedeniyle istifa etti

ABD Dışişleri Bakanlığı'nda İsrail-Filistin işlerinden sorumlu müsteşar yardımcısı Andrew Miller, Başkan Joe Biden'ın İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına ilişkin politikaları nedeniyle istifa etti.

Washington Post'un (WP) haberine göre kıdemli polis memuru Miller, 8 aydır ailesini çok az gördüğü için işinden ayrıldığını meslektaşlarına duyurdu.

Miller, Gazze'de devam eden saldırıların kendisini yıprattığını, ailevi sebepler olmasa bile görevine devam etmeyi ve Gazze politikaları konusunda fikir ayrılığına düştüğü yönetimle mücadeleye devam etmeyi tercih edeceğini söyledi.

Miller'in uzun süredir Filistin haklarının güçlü bir destekçisi olduğu ve Biden'ın İsrail'in 8 aydır Gazze'ye yönelik saldırılarına yönelik “ayı kucaklaması” yaklaşımını eleştirdiği belirtildi.

Miller'ı tanıyan ve kalmasını isteyen bir yetkili, “Miller, İsrail-Filistin de dahil olmak üzere bölgeye gelindiğinde kesinlikle yönetim yetkililerinin daha ilerici tarafındaydı, ancak hiçbir zaman 'her şeyi yakıp pragmatizmi terk eden' biri olmadı.” Anonim WP'ye söyledi.

Yetkili, Miller'in her zaman ABD'nin Filistinlilerin haklarını ve statüsünü desteklemesi gerektiğini savunduğunu ancak hükümetteyken verdiği desteğin genellikle sessiz ve ölçülü olduğunu belirtti.

Miller'in istifası, Biden yönetiminde İsrail-Filistin politikasının şekillenmesinde rol alan üst düzey bir yetkilinin istifası olması nedeniyle dikkat çekti.

Biden yönetiminin Gazze politikasına tepki olarak istifalar

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Müttefiklere ve Ortaklara Silahlar birimi genel müdürü Josh Paul, Biden'ın Gazze'deki politikalarına tepki olarak Ekim 2023'te istifa eden ilk isim oldu.

Daha sonra Dışişleri Bakanlığı'nda iki yıllık sözleşmesi bulunan dış ilişkiler sorumlusu Annelle Sheline ve Bakanlığın Nüfus, Mülteci ve Göçmenler Bürosu'nda çalışan üst düzey yetkili Stacy Gilbert, Amerikalı devlet yetkilileri görevlerinden istifa ettiklerini açıkladı. Biden'ın Gazze saldırılarına verdiği destek.

Biden tarafından 15 Mayıs'ta atanan İçişleri Bakanlığı özel kalemi özel asistanı Lily Greenberg Call ve Call'dan bir hafta önce, Yahudi kökenli ve DIA istihbarat savunmasında çalışan Binbaşı Harrison Mann ABD Savunma Bakanlığı'nın (Pentagon) teşkilatı da ABD'yi Gazze'ye gönderdi. Saldırılara verdiği destek nedeniyle istifa edenler arasında o da vardı.

24 Şubat'ta 25 yaşındaki ABD Hava Kuvvetleri subayı Aaron Bushnell, Washington'daki İsrail büyükelçiliği önünde “Artık soykırım suçuna katılmayacağım” diyerek başına benzin döktü ve kendini ateşe verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir