WikiLeaks'in kurucusu Julian Assange 'casusluk' suçunu kabul etti

Assange'ın davası, Pasifik Okyanusu'nun Asya kıyısına yakın bir ABD toprağı olan Kuzey Mariana Adaları bölge mahkemesinde görüldü.

Bölge yargıcı Ramona Manglona'nın sorularını yanıtlayan Assange, ABD ile varılan anlaşma uyarınca “casusluk yasasını ihlal etme” suçlamasını kabul etti.

Anlaşma uyarınca Assange'ın WikiLeaks'e sunulan tüm belgeleri imha etmesine karar verildi.

Anlaşmaya göre WikiLeaks kurucusunun 62 ay hapis cezasına çarptırılması bekleniyor ancak İngiltere'deki hapishanede geçirdiği süre de dikkate alınarak Avustralya'ya gitmesine izin verilecek.

ASSANGE DAVASININ YARGILANMASI

Julian Assange tarafından kurulan WikiLeaks, 28 Ekim 2010'da ABD'nin Irak ve Afganistan'da işlediği suçları kanıtlayan 251 bin gizli belgeyi yayınladı.

Assange, 11 Nisan 2019'da Haziran 2012'de sığındığı Ekvador'un Londra Büyükelçiliği'nde gözaltına alınmış ve “kefalet koşullarını ihlal ettiği” gerekçesiyle tutuklanarak Londra'nın Belmarsh kentinde cezaevine gönderilmişti.

ABD, Assange'ın Birleşik Krallık'tan iadesini talep etti ve Britanya Yüksek Mahkemesi, ABD'den Assange'ın ölüm cezasına çarptırılmayacağına ve adil yargılanacağına dair güvence istedi.

Dün akşam yapılan açıklamada, Julian Assange'ın, ABD ile “Casusluk Kanunu'nu ihlal” suçlamasını kabul etmek üzere varılan anlaşmanın ardından 5 yıldır tutuklu bulunduğu İngiltere'den ayrılarak ülkesi Avustralya'ya gidebileceği belirtiliyor. “.

(AA)Bu içerik Devrim Karadağ tarafından yayınlanmıştır.

Sıkmak
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Nokta operasyonu!  Ali Dinçer öldürüldüNokta operasyonu! Ali Dinçer öldürüldü
Mimikler babasını rahatsız etti! Mimikler babasını rahatsız etti! “Videoda tuhaf bir şeyler var”
Gece ortaya çıkan görüntü hayrete düşürdüGece ortaya çıkan görüntü hayrete düşürdü

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir