Xiaomi, ilk SU7 elektrikli otomobiliyle Tesla'ya rakip oldu – Son Dakika Bilim Teknolojisi, Otomotiv Haberleri

Getty Images
Xiaomi'nin ilk modelinin adı SU7 olarak açıklandı

Mariko Oi ve Peter Hoskins | Ekonomi muhabirleri

Çinli telefon üreticisi Xiaomi ilk elektrikli otomobilini piyasaya sürdü.

Araç lansmanı etkinliğinde konuşan Xiaomi CEO'su Lei Jun, standart SU7 modelinin 215.900 yuan (yaklaşık 29.900 ABD doları veya 960.000 TL) fiyatla satışa sunulacağını duyurdu.

Tanıtım etkinliğiyle eş zamanlı olarak online satışa da başlayan firma, ilk 27 dakikada 50.000 sipariş aldığını duyurdu.

Aracın Max adında daha gelişmiş özelliklere sahip bir sürümü de bulunmaktadır.

SU7 Max'in fiyatı 299 bin 900 yuan (41 bin 500 dolar yani 1,3 milyon TL) oldu.

Xiaomi'nin elektrikli araç pazarına girişi, bu pazardaki satışların yavaşladığı ve fiyat savaşının başladığı bir döneme denk geliyor.

Tesla Model 3'ün Çin'deki fiyatı 245.900 yuan'dan başlarken SU7'nin başlangıç ​​fiyatı yaklaşık %20 daha düşük.

SU7'nin menzilinin en az 700 km olacağını açıklamıştınız. Bu, Tesla Model 3'ün 567km menzilinden yaklaşık %25 daha fazla.

Şirketin geçen yıldan bu yana görsellerini paylaştığı SU7, çoğunlukla Porsche'nin Taycan ve Panamera modelleriyle karşılaştırılıyor.

Aracın işletim sistemi, Xiaomi telefon, dizüstü bilgisayar ve diğer elektronik ürünlerin işletim sistemi ile aynı olacaktır. Şirket bu sayede mevcut kullanıcıları araca kolayca entegre etmeyi hedefliyor.

Getty Images
Xiaomi SU7

Araştırma firması Counterpoint'e göre Xiaomi, %12'lik pazar payı ile dünyanın en çok satan üçüncü telefon markasıdır.

Araçlar, devlet otomobil üreticisi BAIC Group'un bir yan kuruluşuna ait Pekin'deki bir tesiste üretilecek.

Bu fabrikanın yıllık üretim kapasitesi 200 bin araç.

BBC'ye konuşan Automobility danışmanlık şirketinden Bill Russo şunları söyledi: “Bu noktaya ulaşmak başlı başına bir başarı olsa da asıl başarı, Xiaomi'nin akıllı bir elektrikli araç markası olarak bu pazarda yer alacağını göstermektir.”

Getty Images
Xiaomi SU7

Apple elektrikli araç projesini iptal etti

Elektrikli araç pazarına girmek isteyen teknoloji şirketleri her zaman başarılı olamıyor. En son örnek iPhone üreticisi Apple'dı.

Yaklaşık 10 yıldır bu proje üzerinde çalışan ve milyarlarca dolar harcayan Apple, geçtiğimiz ay akıllı elektrikli araç projesini iptal ederek, üzerinde çalışan yaklaşık 2.000 işçiyi yapay zeka birimlerine kaydırmıştı.

Xiaomi ayrıca önümüzdeki 10 yıl içinde elektrikli araçlara 10 milyar dolar yatırım yapmayı planladığını da duyurdu.

Rystad Energy araştırma firmasından Abhishek Murali, “Çin'deki elektrikli araç pazarı oldukça olgun ve üreticiler için oldukça istikrarlı bir ekosistem sağlıyor” dedi.

“Örneğin pil tedarik zinciri çok gelişmiş.

“Elektrikli araç sayısının artması nedeniyle elektrikli şarj ağı da büyüyor.”

Getty Images
Xiaomi SU7

Çin'de son dönemde kızışan elektrikli araç fiyat savaşında milyarder iş adamı Elon Musk'un yönettiği Tesla ile dünyanın en büyük elektrikli araç satış şirketi BYD, araçlarının fiyatlarında binlerce dolar indirim yapıyor.

BYD bu hafta kârının geçen yıl rekor kırdığını ancak satışların yıl sonuna doğru yavaşladığını duyurdu.

Çin'deki tüketicilerin harcamalarını azaltması ve ülkenin ekonomik büyümesinin yavaşlaması nedeniyle Şanghay merkezli elektrikli araç üreticisi Nio da satış beklentilerini düşürdü.

Dünyanın en büyük otomotiv pazarı olan Çin zaten doymuş bir pazar. Bu yüzden Xiaomi, Çinli yetkililerden onay alabilen az sayıdaki şirketten biriydi.

Öte yandan elektrikli araç ithalatı konusunda Çin ile Batı bloğu arasında anlaşmazlıklar var.

Çin, Enflasyonu Azaltma Yasası kapsamında ABD şirketlerine verilen sübvansiyonların rekabete aykırı özellikler taşıdığı gerekçesiyle Salı günü Dünya Ticaret Örgütü'ne şikayette bulundu.

Avrupa Birliği, Çin hükümeti tarafından sağlanan sübvansiyonların Çinli elektrikli araç üreticilerinin AB'de daha düşük fiyatlarla satış yapmasına olanak sağladığı yönündeki iddiaları araştırmak için soruşturma başlattı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir