Yarın Türkiye sandık başına gidecek… Oy verme işlemi saat kaçta başlayacak? – Türkiye'den son dakika haberleri

31 Mart yerel seçimlerine bir gün kaldı. YSK, seçimlere kayıtlı seçmen sayısı, 61 milyon 441 bin 882 nasıl olduğunu belirledi. YSK verilerine göre 18 yaşını dolduranlar 1 milyon 32 bin 610 Kişi bu seçimde ilk kez oy kullanacak. seçmen yüzdesi 50.59siz kadınlar, yüzde 49.41Çoğunluk erkeklerdir. 34 siyasi partiden adayın yarışacağı seçimler için ülke genelinde 206 binden fazla sandık kurulacak.

81 il, 973 ilçe ve 390 ilin belediye başkanları ile 50 bin 336 meclis üyesinin belirleneceği seçimlerde, il ve kent meclisi üye seçimleri de yapılacak.

SEÇİMLERE KAÇ SİYASİ PARTİ KATILACAK?

34 siyasi partinin katılacağı seçimlerde partilerin sandıktaki sıralaması şöyle:

“AKP 1, İYİ Parti 2, Sol Parti 3, Büyük Birlik Partisi 4, Vatan Partisi 5, Vatan Partisi 6, Demokratik Sol Parti 7, Yeniden Refah Partisi 8, Eşitlik ve Demokrasi Partisi Halk Partisi (DEM Parti) 9, Komünist Parti Türkiye 10, Anadolu Birlik Partisi 11, Zafer Partisi 12, Halk Kurtuluş Partisi 13, Türkiye Komünist Hareketi 14, Bağımsız Türkiye Partisi 15, Gelecek Partisi 16, Yeni Türkiye Partisi 17, CHP 18, İşçi Partisi 19, HÜDA PAR 20 Hak ve Özgürlükler Partisi 21, Ocak Partisi 22, Adalet Birlik Partisi 23, Demokrat Parti 24, Güç Birlik Partisi 25, Millet Partisi 26, Milli Yol Partisi 27, Adalet Partisi 28, Parlak Demokrasi Partisi 29, MHP 30, Türkiye İşçi Partisi 31 , Demokrasi ve Terakki Partisi 32, Saadet Partisi 33, Vatan Partisi 34.”

İSTANBUL'DA KAÇ ADAY VAR?

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adaylığında 22 aday siyasi partili, 27 aday ise bağımsız adaylardan oluşuyor. Toplam 49 adayla En fazla adayın yarışacağı il oldu. Ankara seçimlerine 19 siyasi parti ve 5 bağımsız olmak üzere toplam 24 aday katılıyor. İzmir'de listede 21 siyasi parti ve 6 bağımsız olmak üzere toplam 27 aday yer aldı.

LİDERLER VE ADAYLAR NEREDE OY VERECEK?

Başkan Recep Tayyip Erdoğanİstanbul oyunu Üsküdaryılında Saffet Çebi ilkokulunda kullanılacaktır. Seçim sonuçları açıklanana kadar İstanbul'da kalması beklenen Erdoğan, daha sonra Ankara'ya dönecek.

CHP'li Başkan Özgür Özelmemleket ManisaOyunu 23 Nisan'da Milli Egemenlik Ortaokulu'nda kullanacak. Özel Ankara'ya gelerek seçim sonuçlarını genel merkezden takip edecek.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Ankara'daki Anıttepe Ortaokulu'nda oy kullanacak ve seçimleri MHP genel merkezinden takip edecek.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Ankara'daki Bilkent Türkiye Emlak Bankası Ortaokulu'nda oy kullanacak, ardından genel merkeze giderek seçim sonuçlarını takip edecek.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, İstanbul Nejat Sabuncu İlköğretim Okulu'nda, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Ankara Bilkent Emlak Bankası Ortaokulu'nda, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Ankara Başkent Üniversitesi'nde, Parti Genel Başkanı Re-Refah Fatih Erbakan Dr. Ege Anadolu Lisesi'nde oy kullanacak, parti başkanı Saadet Temel Karamollaoğlu ise Ankara Çankaya Lisesi'nde oy kullanacak. Eski CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara'daki Arjantin ilkokulunda sandık başına gidecek.

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, İstanbul Fatih Gelenbevi Anadolu Lisesi'nde oy kullanacak.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve CHP adayı Ekrem İmamoğlu Beylikdüzüİmam Hatip Emin Yükseloğlu Anadolu Kız Lisesi'nde AKP adayı murat kurum, Kağıthane Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Ümitköy'deki İmece Okulu ve İmam Hatip Anadolu Lisesi'nde, AKP Ankara adayı Turgut Altınok ise Kocatepe İlköğretim Okulu'nda oy kullanacak.

OY SAYIMI SIRASINDA İFTAR ARASI OLACAK MI?

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 31 Mart'ta yapılacak yerel seçimlerde oy sayımının kanun gereği “iftar saatlerinde kesintisiz, sürekli” yapılmasına karar verdi.

SEÇİM GÜNÜNDE NELER YASAKTIR?

Oylama gününde her türlü alkolün satışı ve tüketimi yasaklanacak. Oy verme gününde, oy verme süresi boyunca tüm eğlence mekanları kapalı olacaktır. Eğlence mekanı olan restoranlarda sadece yemek servisi yapılabilir. Emniyet ve güvenliğin korunmasından sorumlu olanlar dışında hiç kimse silah taşıyamaz. 31 Mart saat 18.00'e kadar radyo istasyonları ve tüm medya kuruluşlarının seçimlere ve seçim sonuçlarına ilişkin haber, tahmin ve yorum yapması yasaklanacak, 18.00-21.00 saatleri arasında ise yalnızca YSK seçimleriyle ilgili haber ve açıklamalar yayınlanabilecek. Saat 21.00'den sonra tüm yayınlar ücretsiz olacak ancak YSK bu süreyi öne çekebilir.

BÜYÜKŞEHİRLERDE OY NASIL VERİLİR?

Her seçmen, kanunda öngörülen istisnalar dışında, yalnızca seçmen listelerinde kayıtlı olduğu sandıkta oy kullanabilecektir. Bir seçmen yalnızca o seçim bölgesinde yapılan seçimlerde oy kullanabilir.

Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskisehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon ve Van'da seçmenler “büyükşehir belediye başkanı”, “belediye başkanı”, “kent meclisi üyesi” ve “muhtar ve ihtiyar heyeti” için oy kullanacak.

BÜYÜKŞEHİR OLMAYAN İLLERDE OY NASIL VERİLİR?

Büyükşehir dışı illerde “il meclisi üyeliği”, “belediye başkanı”, “belediye meclisi üyeliği” ve “meclis başkanı ve meclis üyesi” için oy kullanacaksınız. Köylerde ise “il genel meclisi üyeliği” ve “liderlik ve ihtiyar heyeti” için oy kullanılacak.

OY KUTULARI NE RENK?

Seçimlerde büyükşehir belediye başkanlığı oy pusulası “beyaz”, il genel meclisi üyeliği oy pusulası “turuncu”, belediye başkanlığı oy pusulası “mavi”, milletvekili üyeliği oy pusulası “turuncu” olacak. belediye meclisi “sarı” olacak.

Seçmenler tüm oy pusulalarını tek bir zarfa koyacak.

HANGİ OYLAR İLK ÖNCE SAYILACAK?

Büyükşehirlerde sırasıyla büyükşehir belediye başkanı, belediye başkanı, belediye meclis üyesi ve müdür seçimine ait oy pusulaları, diğer illerde ise sırasıyla belediye başkanı, belediye meclis üyesi, il meclis üyesi ve müdür seçimine ait oy pusulaları, sayılacak ve sayılacaktır.

ANKET SAAT KAÇTA KAPANIYOR?

YSK, seçimlerin yapıldığı Mart ayından bu yana doğudaki 32 ilde mevsim koşulları ve gün batımı saatlerini dikkate alarak oy verme saatlerini bir saat ileri aldı.

Buna göre Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli Oy Verildi Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis ile bu illerdeki ceza infaz kurumlarında çalışma saatleri 07.00-16.00 arasında olacak.

Diğer illerde ise oy verme işlemi saat 8.00 ile 17.00 arasında yapılacak.

YURT DIŞINDAKİ SEÇMENLER OY VERECEK MI?

Yabancı seçmen kütüğüne kayıtlı her seçmen, genel parlamento seçimleri, cumhurbaşkanlığı seçimleri ve referandumların yanı sıra yurt dışı temsilciliklerinde ve gümrük kapılarında bulundurulacak sandıklarda oy kullanma hakkına sahiptir. Yurt dışındaki seçmenler yerel seçimlerde oy kullanamazlar.

'İPTAL' DURUMUNDA 2 HAZİRAN'DA TEKRARLANACAK

Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 31 Mart 2024 Pazar günü yapılacak yerel yönetimler genel seçimlerinin iptal edilmesi halinde, 2 Haziran Pazar günü yeni seçim yapılmasına karar verdi. bazı yerler.

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) Resmi Gazete'de yayımladığı karara göre, 31 Mart 2024 Pazar günü yapılacak yerel seçimlerin seçim usulleri nedeniyle iptal edilmesine karar verilmesi halinde, seçimlerde yeni seçim yapılması öngörülüyor. ilçesinde ve 2024 yılı Haziran ayının ilk Pazar günü yapılacaktır. Olması gerektiği belirtilmiştir.

Kararda, 31 Mart 2024 tarihinde herhangi bir nedenle yapılamayan belediye seçimleri, ihtiyar meclisi/heyetleri başkan ve üye seçimleri ile köy ihtiyar meclisi başkan ve üye seçimlerinin yapılacağı belirtildi. 1 Ocak 2024'ten itibaren oluşturulan yerel yönetim birimlerinin 2 Haziran Pazar günü gerçekleşmesi bekleniyor.

Yayımlanan karara göre, tekrarlanacak seçimlerin bu seçimlerin tekrarı ve seçimlerin devamı olduğu, dolayısıyla sadece oy verme işlemlerinin tekrarlanması gerektiği belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir