ABD Yüksek Mahkemesi'nden Donald Trump'a ilişkin karar!

ABD Yüksek Mahkemesi yargıçları, Trump'ın kendisine yöneltilen suçlamalara karşı mahkemenin “başkanlık dokunulmazlığına” sahip olması yönündeki talebini değerlendirdi. Mahkeme 6'ya 3 oyla eski cumhurbaşkanının resmi eylemleri nedeniyle dokunulmazlık hakkına sahip olduğuna, ancak dokunulmazlığın özel davranışları için geçerli olmadığına karar verdi.

Başyargıç kararda şunları yazdı: “Anayasal kuvvetler ayrılığı yapımız uyarınca, başkanlık yetkisinin niteliğinin, eski bir başkanın görev süresi boyunca resmi eylemleri nedeniyle cezai kovuşturmaya karşı kısmi dokunulmazlıktan yararlanmasını gerektirdiği sonucuna vardık.” John Roberts. . dedi.

Öte yandan Robert, ABD başkanının kanunların üstünde olmadığını iddia ederek, “Başkanın resmi olmayan eylemleri nedeniyle dokunulmazlığı yoktur ve yaptığı her şey kanunların üstündedir” dedi. Şunları beyan etti:

Robert, kararı alt bölge federal mahkemesine göndereceklerini belirterek, “Buna göre öncelikle Trump'ın bu alandaki davranışının resmi mi yoksa gayri resmi olarak mı nitelendirilebileceğinin belirlenmesi için bölge mahkemesine göndereceğiz.” bilgisini paylaştı.

Yüksek Mahkeme'nin kararı, Trump'ın ilgili suçlamalardan muaf tutulup tutulmayacağını belirlemek için yapılması beklenen ek brifingler ve duruşmalarla duruşma tarihini daha da geriye çekeceği yönünde yorumlara yol açtı.

6 Ocak'ta Kongre'ye düzenlenen baskında rol oynamak ve 2020 başkanlık seçimlerine müdahale etmek suçlamasıyla dava açılan Trump, görevdeyken yaptığı eylemlerin yasa kapsamına girdiğini ileri sürerek Yüksek Mahkeme'den davanın bozulması talebinde bulundu. “cumhurbaşkanlığı başkanlığı”nın kapsamı. bağışıklık”.

(AA)Bu içerik Cansu Akalp tarafından yayınlanmıştır.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
İletişim Başkanı Altun'dan açıklama: Başta resmi otoritelerimiz olmak üzere yalnızca güvenilir kaynaklara güvenilmelidir.İletişim Başkanı Altun'dan açıklama: Başta resmi otoritelerimiz olmak üzere yalnızca güvenilir kaynaklara güvenilmelidir.
Bakan Yerlikaya'dan Kayseri paylaşımlarına ilişkin açıklama! Bakan Yerlikaya'dan Kayseri paylaşımlarına ilişkin açıklama!
Suriye geçici hükümetinden Geçici Suriye hükümetinden “provokasyonları kabul etmeyin” çağrısı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir