Afrika kökenli ilk Alman milletvekili, ırkçı tacizin ardından adaylığından çekildi

2013 yılında Federal Meclis'e katılan 62 yaşındaki Karamba Diaby, ailesiyle daha fazla vakit geçirmek ve genç politikacılara yer açmak istediğini söyledi.

Ancak duyuru, kendisinin ve parlamento grubunun aldığı nefret mesajlarını açıklamasından birkaç hafta sonra geldi.

Diaby, kararının “ana nedeninin ırkçı hakaretler ve ölüm tehditleri olmadığını” söyledi ve tehditlerden korkmayacağını sık sık vurguladı. Ancak bunların bir rol oynadığına yaygın olarak inanılıyor.

Diaby röportajlarında parlamentoda ve toplumda giderek artan düşmanlık iklimine dikkat çekti ve bunun aşırı sağ popülist AfD'nin 2017'de Federal Meclis'e girmesinden kaynaklandığını söyledi.

Sosyal Demokratlardan Diaby (SPD), Hristiyan Demokratları tek mecliste temsil eden Charles M. Huber ile birlikte parlamentoya girdi.

Onlar Federal Meclis'in ilk siyah üyeleriydi ve katılımları, eşit hak savunucuları tarafından devrimci ve tarihi olarak değerlendirildi.

Kimya alanında doktorası bulunan Diaby, Senegal'de doğdu ve 1985 yılında o zamanki Doğu Almanya'ya taşındı.

Son yıllarda giderek artan ırkçı tacizlerle karşı karşıya kaldı. Saksonya-Anhalt'ın Halle seçim bölgesi kundakçılığın hedefi oldu ve pencereden kurşunlar yağdı.

Diaby, bazı çalışanların kendisi için çalışmalarını engellemek amacıyla şantaj girişimlerine ve tehditlere maruz kaldıklarını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir