Ayhan Bora Kaplan davasında o ifadede de Bekir Bozdağ'ın adı geçti: “İki isim vardı…” – Son Dakika Siyaset Haberleri

Ayhan Bora Kaplan suç örgütüne yönelik soruşturmalar sürüyor. gizli tanık Serdar SertçelikAnkara Emniyet Müdürlüğü Organize Şube Müdür Yardımcısı, Ankara Emniyet Müdürlüğü'nde depreme neden olan ifadeleri doğrultusunda tutuklandı. Şevket Demircanİkinci açıklama da ortaya çıktı.

Ses kayıtları Sertçelik tarafından yayımlanan Demircan, görüşmelerde adı geçen iki kişiden birinin Halk Bankası Genel Müdürü olduğunu söyledi. Osman Arslandiğerinin eski Adalet Bakanı Bekir Bozdağ bunu dedi. Ancak Demircan, Sertçelik'in bu isimleri söylediğini ve gizli tanığı yurt dışından getirmeye ikna etmek için kaçamak cevaplar verdiğini iddia etti. Demircan, görüşmelerin içeriğini üstlerine söylemediğini söyledi.

Sözcü yazarı İsmail Saymaz'ın bugünkü yazısında, Ankara polisinin organize şube müdür yardımcısı Şevket Demircan'ın açıklamasının bir kısmı şöyle:

“Nurullah aracılığıyla tanıştım. 17-25 Aralık'ta olduğu gibi bu konuşmanın bazı bölümleri kesildi. Toplantı tamamen Sertçelik'i Türkiye'ye dönmeye ikna etme çabasıydı. Bahsettiği isimler tarafımdan belirtilmemiştir. Bu konuları sormadan anlattı. Biz de getirmek istediğimiz için, dedim, konuyu geçiştirmek için.Tamam, gel ve bizi ziyaret et“Bu yönde açıklamalarda bulundum. Amacım onu ​​rahatlatıp gelmesini sağlamaktı.

Sertçelik'in suçlamaları operasyonu sulandırmayı amaçlıyor. Soruşturmada yer almayan isimleri öne sürerek davanın kapatılmasını ve Ayhan Bora Kaplan ile örgüt üyelerinin serbest bırakılmasını sağlamayı amaçladı. Amaç, örgütün çok sayıda bağlantısı nedeniyle bizi geri çekilmeye sevk etmek. Polislerin ABK ile temaslarının bulunduğunu, eski Ankara Emniyet Müdür Yardımcısı Alp Arslan ile örgütlü polis memurlarının rüşvet talebinde bulunduğunu söyledi. Operasyonun yargı, polis ve bazı önemli kişilerle bağlantılı olduğu görülecek.

Şahsın yakalandığını, paylaşıma zorlandığını, örgütün kendisine ve ailesine zarar vereceğini, benden ve arkadaşlarımdan şüpheleneceklerini düşünüyorum. Yaptığımız işler genel olarak üstlerimiz tarafından biliniyor.”

AÇIKLAMADA İKİ İSİM GEÇTİ

Sertçelik'in yayınladığı ses kaydında, “Bahsettiğiniz iki isim var mıydı?”, “Biliyorsunuz iki konu vardı, farklı isimleri vardı.Ben gerekli yerlerde konuştum, onlar da gerekli yerlerde konuştular, 'İsimlerini anttıralım, sorun yok' dedi.' ifadeleri hatırlandı. “Bu beyan sizin mi? Bu iki kişiden kastınız kim?” o sordu.

Demircan şunları söyledi:

“İfadeler bana aittir. Toplantıyı Sertçelik'i ikna etmek için yaptım. Amacım ifadenizi toplamak. Çünkü daha önce gelmekten vazgeçmişti. Belirtilen iki isim Halk Bankası Genel Müdürü Osman Arslan ve eski Adalet Bakanımız Bekir Bozdağ'dır. Ben bu konulara ilişkin hiçbir soru sormadım, herhangi bir isim belirtmedim. Bu sorunları kendisi açıkladı. Sadece dinledim. Onu ikna etmek, rahatlatmak ve kafasında soru işaretleri bırakmamak için kullandığım cümleler bunlar. Sürekli isimlerden bahsediyordu. İki isim söylediğinde onu görmezden gelmeye çalıştım. Bana “Bunlar en büyük isimler” dedi. “ABK dosyasında hiçbir şeyin eksik ya da açık kalmasın diye tüm görüşmeleri yaptım.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir