Baş hahamın sözleri tartışmalara yol açtı: Tevrat öğrencilerinden bahsediyordu – Son Dakika Dünya Haberleri

The Jerusalem Post gazetesinin haberine göre Yosef, dün gece düzenlenen bir konferansta, Yeshiva öğrencilerinin Tevrat çalışmakla meşgul olmaları sayesinde İran, Hizbullah ve Hamas'ın son aylarda İsrail'e karşı fırlattığı füzelerin herhangi bir can kaybına yol açmadığını söyledi.

Yosef, “Beyler, bu kimin liyakatinden dolayıdır? Genelkurmay Başkanının liyakatinden dolayı mı? Kimin liyakatinden (teşekkürler)? Yeshiva öğrencilerinin liyakatinden dolayı, Yeshiva öğrencileri oturup Tora ile meşgul olurlar ve Onların sayesinde kutsal Tanrı bizim için mucizeler ve harikalar yarattı.” dedi.

Yosef, son aylarda İsrail'e kuzey ve güney bölgelerden yaklaşık 13.000 füzenin ateşlendiği konusunda kendisine bilgi verildiğini söyledi. Yosef, kayıpların sayısı yüzlerce veya binlerce olmasına rağmen yalnızca birkaç kişinin yaralandığını söyledi.

Söz konusu roket ve roket saldırılarında can kaybı yaşanmamasının sağlanması. “mucize” Yosef, Yeshiva öğrencilerinin İsrail halkını ve askerlerini koruduğunu, onlara inanmayan herkesin kafir olduğunu söyledi.

İsrailli Sefarad Hahambaşı Yosef daha önce, dindar İsraillilerin askerlik hizmetine zorlanması durumunda hepsinin yurt dışına gideceğini söylemişti.

İsrail'de kadın ve erkekler için 3 yıl zorunlu askerlik hizmeti bulunmaktadır. Ultra-Ortodoks Yahudiliği benimseyen Haredimler, 26 yaşına kadar Tevrat (Yeşiva) kurslarında eğitim almaları halinde askerlikten muaf tutuluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir