Bursa Seçim Sonuçları (Yerel Seçimler 2024 Canlı)

Bursa, 5 yıl görev yapacak yerel yöneticilerini belirlemek için sandık başına gitti. Oylamanın bitiminde oyların sayılmasına geçildi. Bursa'da seçim sonuçları açık anket sayısına göre güncelleniyor. Bursa ili ve ilçelerinin seçim sonuçlarını ve parti oy dağılımlarını detaylı, canlı, an be an secim.trthaber.com adresinden takip edebilirsiniz.


81 il, 973 ilçe, 390 il belediye başkanı ve 50 bin 336 liderin belirleneceği seçim için 206 binin üzerinde sandık kuruldu. 61 milyon 441 bin 882 seçmenin kaydolduğu seçimlerde 1 milyon 32 bin 610 genç ilk kez oy kullandı. Sandıklar kapandıktan sonra oy sayımına başlandı.

Büyükşehirlerde sırasıyla büyükşehir belediye başkanı, belediye başkanı, belediye meclis üyesi ve müdür seçimine ait oy pusulaları, diğer illerde ise sırasıyla belediye başkanı, belediye meclis üyesi, il meclis üyesi ve müdür seçimine ait oy pusulaları, sayılacak ve sayılacaktır.

31 Mart 2024 tarihinde yapılan Bursa yerel seçim sonuçları “https://secim.trthaber.com/bursa/yerel-secim-sonuclari” adresinden canlı olarak takip edilebilecek.

TRT Haber, seçim süreciyle ilgili her zaman güncel bilgiler vererek kullanıcılara güncel veriler ve sonuçlar sunuyor. Anlık güncellenen grafikler, tablolar ve haber başlıkları ile kullanıcılar seçim atmosferini yakından takip etme imkanına sahip oluyor. Bursa seçim sonuçları, Bursa'da kimin kazanacağı, hangi partinin hangi ilçelerde önde olduğu gibi tüm bilgilere TRT Haber'den anında ulaşılabiliyor.


Güncel Bursa seçim sonuçları için tıklayınız.


Bursa için 27 aday yarıştı

Bursa'da 31 Mart yerel yönetim seçimlerinde 7 bin 431 sandıkta 2 milyon 388 bin 995 seçmen oy kullandı. Bursa Büyükşehir Belediyesi başkanlığı için 22'si siyasi partili, 5'i bağımsız olmak üzere 27 aday yarıştı.


Bursa'da belediye başkan adayları

Bursa Büyükşehir Belediyesi başkan adaylarının oy pusulasındaki parti sırasına göre isimleri;

AK Parti: Alinur Aktaş

Güzel parti: Yüksel Selçuk Türkoğlu

Memleket Festivali: Ruşen Sever

Sol Demokrat Parti: Maymut Bayram

Yeniden Refah Partisi: Sedat Yalçın

Eşit Haklar ve Demokrasi Partisi: İhsan Seylan

Türkiye Komünist Partisi: Ayhan Keser

Anadolu Birliği Partisi: Atilla Subaşı

Zafer Bayramı: Bayram Kazanımı

Türkiye Komünist Hareketi: Mehmet Emin Türkmen

Türkiye'nin Bağımsız Partisi: Hasan Aydın

Yeni Türkiye partisi: Sedat Muğurtay

Cumhuriyet Halk Partisi: Mustafa Bozbey

İşçi Partisi: Selma Gürkan

Hak ve Özgürlükler Partisi: İlhan Çetin

Ocak Festivali: Serkan Kalkan

Demokrat Parti: Nazif Kara

Ulusal Parti: Abdurrahman Önder

Parlak Demokrasi Partisi: Zafer Sicimoğlu

Demokrasi ve Terakki Partisi: Zeki Kahraman

Mutluluğun Festivali: İkram Akkaya

Vatan Günü: Mustafa Enver Yılmaz


Bursa'da bağımsız adaylar

Listede bağımsız adaylar Metin Yıldırım, Nasır Yıldız, Erol Çevik, Cem Yıldız ve Osman Tohumcu da yer aldı.

Adaylıkları kesinleşen bu isimler, Bursa için basılacak oy pusulalarında, siyasi partilerin gösterdiği 27 adayın ardından soldan sağa doğru sıralanacak.

Bursa Seçim Sonuçları (Yerel Seçimler 2024 Canlı)


Seçim günü yasaklar

Seçim yasakları kapsamında 06.00-24.00 saatleri arasında alkollü içki satışına izin verilmeyecek, alkollü ve halka açık yerlerde alkollü içki servisi ve içilmesi yasaklanacak. Oy verme süresi boyunca eğlence mekanları kapalı kalacak, eğlence mekanı olan restoranlarda ise sadece yemek servisi yapılacak. Seçim yasaklarına ve belirlenen kurallara uyulması şartıyla düğünler saat 18.00'den sonra yapılabilecek.

Kamu güvenliği ve düzenini koruma sorumluluğu bulunanlar dışında hiç kimsenin silah taşımasına izin verilmeyecek. Seçim günü saat 18.00'e kadar radyo istasyonları ve her türlü medya, seçimlere ve sonuçlarına ilişkin haber, tahmin ve yorum yapamayacak. Radyoda ve tüm medyada 18.00-21.00 saatleri arasında yalnızca YSK'nın seçimlere ilişkin yayınladığı haber ve tebliğler yayınlanabilecek.


Bursa Yerel Seçim Sonuçları 2019

31 Mart 2019 tarihinde yapılan Bursa yerel seçimleri sonuçlarında 1 milyon 810 bin 384 geçerli oy sayıldı. Bu oyların 898 bin 292'sini AK Parti adayı Alinur Aktaş (Millet İttifakı) alırken, CHP adayı Mustafa Bozbey (Milli İttifak) 851 bin 360'ını (%47,03) aldı.

AK Parti 13 ilçede seçim kazandı. Bursa seçim sonuçlarına göre AK Parti en yüksek oyu yüzde 63,63 ile Büyükorhan ilçesinde, yüzde 63,57 ile İnegöl'de, yüzde 62,74 ile Gürsu'da, Harmancık'ta yüzde 55,75 ile İznik'te yüzde 50,78, Karacabey'de yüzde 40,23 ile yüzde 59,97 oranında aldı. Keles'te yüzde 54,20, Kestel'de yüzde 48,36, Mustafakemalpaşa'da yüzde 48,36, Orhaneli'de yüzde 52,82, Orhangazi'de yüzde 39,67, Osmangazi'de yüzde 50,56, Yıldırım'da ise yüzde 56,33 oy aldı.

Üç belediyeyi kazanan CHP, Bursa'da en yüksek oyu yüzde 62,09 ile Nilüfer'de aldı. Parti Mudanya'da yüzde 53,45, Gemlik'te ise yüzde 47,25 oy aldı. Bir belediyede kazanmayı başaran MHP, en yüksek oyu yüzde 47,96 ile Yenişehir'de elde etti.


Bursa Genel Seçim Sonuçları 2023

Bursa'da 28. dönem milletvekili genel seçimi sonuçlarına göre; AK Parti 17 ilçenin 15'inde en yüksek oyu alan parti oldu. AK Parti'nin en yüksek oy aldığı ilçeler yüzde 60,45 ile Büyükorhan, yüzde 51,99 ile Keles ve yüzde 50,48 ile İnegöl oldu.

Mudanya ve Nilüfer ilçelerinde yapılan anketlerde CHP birinci çıktı. CHP Mudanya'da oyların yüzde 38,66'sını, Nilüfer'de ise yüzde 36,89'unu aldı.


2023 seçim sonuçlarına göre Bursa partilerinden milletvekili sayıları

Bursa'da Cumhur İttifakı (AK Parti + MHP + BBP + Refah) yüzde 51,78, Milli İttifak (CHP + İyi Parti) yüzde 36,58, Çalışma ve Özgürlük İttifakı (Yeşil Sol + TİP) yüzde 4,98 Ata İttifakı (Zafer Partisi+AP) oyların yüzde 4,02'sini aldı.

Dolayısıyla bu bölgede AK Parti 10, CHP 6, MHP 2, İyi Parti ise 2 milletvekili kazandı.

Çalışma ve Özgürlük ittifakları, ATA ve Sosyalist Güç Birliği, Bursa'da milletvekili seçemedi.


Bursa ilçelerinin seçim sonuçları

Büyükorhan seçim sonuçları

Gemlik seçim sonuçları

Gürsu seçim sonuçları

Harmancık seçim sonuçları

İnegöl seçim sonuçları

İznik'te seçim sonuçları

Karacabey'de seçim sonuçları

Keleş seçim sonuçları

Kestel seçim sonuçları

Mudanya'da seçim sonuçları

Mustafakemalpaşa seçim sonuçları

Nilüfer seçim sonuçları

Orhaneli seçim sonuçları

Orhangazi seçim sonuçları

Osmangazi seçim sonuçları

Yenişehir'de seçim sonuçları

Yıldırım seçim sonuçları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir