Diyarbakır Barosu'ndan Bahçeli'ye yanıt: “Sessiz kalmamız mümkün değil” – Son Dakika Türkiye Haberleri

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, grubun TBMM'deki toplantısında, yangın sırasında sosyal medyada ortalama olarak yayınlanan nefret içerikli paylaşımlarla ilgili suç duyurusunda bulunulmasına ilişkin sözlere, Diyarbakır Barosu'ndan yanıt aldı.

“Dilimiz, duruşumuz ve hedefimiz hukuk ve barıştır” başlığıyla yapılan açıklamada Bahçeli'nin tepkisi dile getirildi.

Bahçeli'nin grup toplantısındaki konuşmasının da yer aldığı açıklamada, şöyle denildi: “MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında 20.06.2024 tarihinde Diyarbakır ve Mardin illerimizde yaşanan yangın felaketini değerlendirirken; “Potansiyel nefretini ifade eden ve yangını bahane ederek mağduriyetini ortaya koyan herkesin, tescilli Türkiye muhalifi ve milli birlik muhalifi olduğu belirtildi. Sosyal medya üzerinden Kürt asıllı kardeşlerimize yönelik saldırgan ve nefret içerikli paylaşımlarda bulunanlar hakkında suç duyurusunda bulunulmuştur. Sağduyulu hiçbir Türk vatandaşı bu kadar vahim ve vahim bir hataya bulaşamaz ve vicdan sahibi böylesine uzak ve yakın kalamaz. Ayrımcı ve bölücü komplo Sosyal medyada dolaşan kara kampanyanın yazarları, iftiracı ve abartılı açıklamalar bu milletin çocukları sayılamaz. Ancak, Diyarbakır Barosu'nun net bir şekilde yaşatmak istediği emelleri ve hedefleri göz ardı edilemez. ve düzenli bir ifade. 'Böyle bir açıklama vardı'

Açıklamada, yangının ardından sosyal medya hesaplarında nefret dolu paylaşımlar yapanlara yönelik yöneltilen eleştirileri anlamlı bulurken, baroyu hedef alan suçlayıcı ve hedef odaklı açıklamaların kabul edilemez olduğu vurgulandı.

Diyarbakır Barosu'ndan yapılan açıklama şöyle:

“Diyarbakır Barosu'nun kurulduğu günden bu yana adalet ve insan hakları mücadelesiyle oluşturduğu kimliğin hukuk camiasında ve toplumda saygın bir yere sahip olduğunu herkes biliyor. Diyarbakır Barosu'nun bu kimliği şüphesiz sağduyunun ve her türlü güç odağından bağımsız tutumunun sonucudur. Diyarbakır Barosu her türlü zor koşulda bu kimlikten taviz vermeyen ve bu kimliği korumak için ağır bedeller ödemiş bir kurumdur. 22 Haziran 2024 tarihinde Diyarbakır Başsavcılığı'na yaptığımız suç duyurusunda; MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin dediği gibi, “nefretini dile getiren, mağduriyetini dile getiren” kişiler hakkında adli makamların yasal işlem başlatması, yıllardır süregelen nefret ve ayrımcı dilin cezasız kalmamasını sağlamalı, benzer söylemlerin bir kez daha engellenmesi gerekiyor. Böylece toplumsal barışı ve bir arada yaşamayı teşvik ediyoruz. Kültüre katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Aslında avukatlık kanununun barolara hukukun üstünlüğünü koruma ve insan haklarını savunma sorumluluğunu yüklediğini bir kez daha hatırlamakta fayda olduğunu düşünüyoruz. Bu vesileyle şunu ifade etmek isteriz ki, Diyarbakır Barosu'nun dili hukukun ve adaletin dilidir; Onun beyanları, tarihsel tavrıyla uyumlu kurumsal bir duruşun sonucudur; Amacı adalet ve barışın hakim olduğu bir toplumsal yaşam düzeninin inşasına katkıda bulunmaktır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir