Son zamanlarda klima kaynaklı hastalıklar çok yaygınlaştı! – SAĞLIK

Acıbadem Maslak Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Gülcihan Özkanklimaların yanlış ve bilinçsiz kullanımının soğuk algınlığı ve gripten klima zatürresine (Lejyoner hastalığı) kadar birçok ciddi akciğer enfeksiyonuna yol açabileceğine dikkat çekiyor. Profesör. Yaz aylarının zararsız vazgeçilmezi klimaların neden olabileceği hastalıklardan ve havalar soğurken hastalanmamak için alınması gereken 8 önlemden bahseden Dr. Özkan, önemli uyarı ve önerilerde bulundu. Yazın bunaltıcı sıcağı adeta nefes kesiciyken, çoğumuz anı kurtarmak isterken “ben soğuduğum sürece gerisi işe yaramaz” diyerek klimayı en soğuk sıcaklığa ayarlamaktan çekinmiyor. Ve en önemlisi: “Ah, dünya çok güzel!” Diyoruz ama dikkatli olun! Çünkü dayanılmaz sıcaklığın 'kurtarıcısı' olan klimaların bilinçsiz kullanımı, yüz felcinden boyun/sırt ağrılarına, çok ciddi akciğer hastalıklarına kadar pek çok tehlikeye yol açabilir! Acıbadem Maslak Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Gülcihan ÖzkanKlima hastalıklarının özellikle son günlerde klimaya doğrudan maruz kalması ve çok soğuk ortamlarda olmaktan kaçınmak için arttığını belirterek, şöyle dedi: ” klimayı çalışırken kullanmanız, sıcaklık ayarına dikkat etmeniz ve filtreleri düzenli olarak değiştirmeniz, “Aksi takdirde sağlığınız açısından çok tehlikeli olabilir” diyor. Soğuk algınlığından klima zatürresine!Profesör. Dr. Gülcihan Özkan, klimaların hatalı kullanımından kaynaklanabilecek hastalıkları şöyle sıralıyor;

 • Soğuk algınlığı ve grip: Burun akıntısı, burun tıkanıklığı ve kısa süreli boğaz ağrısına neden olan soğuk algınlığının yanı sıra klimaların bilinçsiz kullanımı da grip enfeksiyonlarına yol açabilir. Boğaz ağrısı, öksürük, baş ağrısı, hafif/yüksek ateş gibi rahatsızlıklara neden olan grip, bulaşıcı etkisiyle başka insanlara da bulaşabiliyor. Üstelik klima, aynı ortamda bulunan kişiler üzerindeki bulaşıcılık etkisini artırıyor.
 • Klima pnömonisi (Lejyoner hastalığı): Klima zatürresi olarak da bilinen; Yaygın vücut ağrısı, yüksek ateş, baş ağrısı, bulantı ve ishale kadar ilerleyebilen Lejyoner hastalığına Legionella pneumophila bakterisi neden oluyor. Tedavi edilmezse klima pnömonisi (Lejyoner hastalığı) solunum yetmezliğine ve septik şoka neden olabilir. Bu nedenle bir doktora danışmanız gerekir. Tedavi geciktiğinde yoğun bakım gerekebilir.
 • alerjik reaksiyonlar: Göz ve burunda kaşıntı, hapşırma, deri döküntüleri ve boğazda gıdıklanma/ses kaybı gibi alerjik reaksiyonlara neden olarak yaşam konforunu azaltabilir. Alerjik reaksiyonlar tedavi edilmediğinde; Egzama ve astım gibi kronik hastalıklara neden olabilir.
 • Akut bronşit: Klimaların yanlış ve bilinçsiz kullanımının yol açabileceği önemli hastalıklardan biri de akut bronşittir! Ateş, hırıltı ve balgamlı öksürüğün eşlik ettiği akut bronşit tıbbi müdahale gerektirir. Tedavi, doktorunuzun gerekli görmesi halinde bol miktarda sıvı içmeyi, solunum ilaçlarını ve antibiyotikleri içerir.

Klima kullanırken gözden kaçırılmaması gereken 8 önlem!Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Gülcihan Özkan, klima kullanırken sağlık açısından dikkat edilmesi gereken kuralları şöyle sıraladı;

 • Sıcaklık ayarı 23-24 derece olmalıdır
 • Ani sıcaklık değişikliklerinden her ne pahasına olursa olsun kaçınılmalıdır.
 • Klima direkt olarak size doğru üflememelidir.
 • Odanın nem oranı %40-60 olmalıdır.
 • Filtreler düzenli olarak değiştirilmelidir
 • Klima sürekli çalıştırılmak yerine ara sıra açılıp kapatılmalıdır.
 • Dışarıdaki havanın içeri girmesi için pencereler ara sıra açılmalıdır.
 • Klimayı temizlerken dezenfektan ve kokulu temizleyiciler kullanmayınız.

Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir