Dünyanın 180 derece dönebilen ilk denizaltısı – Son Dakika Bilim Teknoloji Haberleri

Birleşik Arap Emirlikleri merkezli Highland Systems, Kronos adlı hidrodinamik gövdeli denizaltı modelini ilk kez geçtiğimiz yıl NAVDEX deniz savunma fuarında görücüye çıkarmıştı. Highland Systems, başlangıçta su altı onarımı ve lüks seyahat faaliyetleri için su altı araçları geliştirdi. Ancak şirketin kurucusu ve baş tasarımcısı Alexander Kuznetsov, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinden sonra denizaltıyı askeri operasyonlar için yeniden tasarladı.

MAKSİMUM HIZDA 180 DERECE DÖNEBİLİR

Donanımhaber'in haberine göre Kronos, düşük radar izi için kompozit malzemeyle kaplanmış çelik bir gövdeye sahip. Denizaltı rahatlıkla 10 yolcu taşıyabilmektedir. Su üzerinde 3.000 kilograma kadar ağırlık taşıyabilen Kronos'un boş ağırlığı ise yaklaşık 10.000 kilogram. Hız konusuna gelince, Kronos su üzerinde saatte maksimum 80 kilometre hıza ulaşabiliyor. Su altında hızı saatte 50 kilometredir. Kronos'un çalışma derinliği 100 metre olup maksimum 250 metre kritik derinliğe ulaşabilmektedir.

Dizel veya akü ile hibrit modda çalışabilen Kronos, tam şarjlı aküyle 18 saatlik otonomi garanti ediyor. Jeneratör etkinleştirildiğinde ilave 36 saat çalışma süresine sahip olursunuz. Dolayısıyla hibrit modda toplam 54 saatlik çalışma süresi sunuluyor. 1.000 kilometre menzile sahip olan Kronos'un en etkileyici özelliği ise tam hızda 180 derecelik ani dönüş yapabilmesidir. Firmaya göre bu özellik dünyada bir ilk.

Highland Systems'a göre Kronos'un vatoz şeklindeki yapısı, onu geleneksel denizaltı tasarımlarından daha gizli ve daha çevik bir araç haline getiriyor. Şirkete göre Kronos, elektrik motoru ve sonar emici kaplamasıyla bir kez daha daha gizli bir gemiye dönüşüyor. Şirkete göre Kronos, torpido fırlatmanın yanı sıra, yavaş hareket eden veya demirlemiş düşman gemilerine fark edilmeden yaklaşabiliyor, manyetik mayınlar döşeyebiliyor ve onları güvenli bir mesafeden patlatabiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir