Erken teşhis hayat kurtarır – Son Dakika Hayat Haberleri

Her yıl 1-7 Nisan tarihleri ​​arasında düzenlenen Kanser Farkındalık Haftası'nın amacı farkındalığı artırmak ve önlenebilir ölümleri önlemektir. Dünya çapında dokuz erkekten biri ve her 12 kadından biri kanserden ölüyor. Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) verilerine göre 2022 yılında 20 milyon civarında yeni kanser vakası yaşanacak.

Aynı yıl yaklaşık 10 milyon kişi kanserden öldü. En fazla ölüm ise 1,8 milyonla akciğer kanserinden gerçekleşti. Türkiye'de 2022 yılında 240 bin 13 yeni kanser vakası görülecek, 129 bin 672 kişi ise aynı hastalıktan ölecek. DSÖ tahminlerine göre 2040 yılında 30 milyon civarında yeni kanser vakası ortaya çıkacak. Kanser Haftası'nda Cumhuriyet'e yorum yapan Türk Kanser Derneği Başkanı Burak Duruman, kanserden değil gecikmeden korkmamız gerektiğini vurguladı.

Kanserin kronik bir hastalık olarak tedavi edilebileceğini belirten Duruman, şöyle konuştu: “Erken teşhis edilirse maddi ve manevi travmalar azalır. Bu nedenle onkolojik taramanın önemini vurgulayan farkındalık çalışmaları yapılmalıdır.” Türk Kanser Derneği'nin kanser tarama projesi hakkında konuşan Duruman, “Dernek olarak oluşturduğumuz çağrı merkezini aradığınızda, Türkiye'nin neresinde olursanız olun size en yakın sağlık merkezlerinde kanser taramalarının ücretsiz yapılmasını sağlıyoruz” dedi. .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir