Hollanda kamu yayıncısına İsrail'in katıldığı Eurovision'u yayınlamama çağrısı

Bir grup gösterici, Eurovision Şarkı Yarışmasını protesto etmek için Hilversum kentindeki AVRO-TROS binası önünde toplandı.

Protestocular AVRO-TROS'a, İsrail katıldığı sürece Eurovision Şarkı Yarışması'nı yayınlamaması çağrısında bulundu.

AVRO-TROS'un yarışmadan çekilmesi çağrısında bulunan protestocular, Filistin bayrakları, pankartlar ve “Eurovision Boykot” ve “Özgür Filistin” yazılı pankartlar taşıdı.

Protestocular, Eurovision organizatörü Avrupa Yayın Birliği'nden (EBU), iki yıl önce Ukrayna-Rusya savaşı nedeniyle Rusya'ya yaptığı gibi İsrail'in de yarışmadan men edilmesini talep etti.

AVRO-TROS'un yarışmayı yayınlaması halinde İsrail'in Gazze'deki soykırımına suç ortağı olacaklarını iddia eden protestocular, Eurovision, AVRO-TROS ve İsrail aleyhine sloganlar attı.


“İsrail acilen Eurovision'dan çıkarılmalıdır”

Soyadını vermek istemeyen grubun sözcüsü Cian, İsrail'in Eurovision'a katılması nedeniyle AVRO-TROS önünde gösteri yapacaklarını söyledi.

Cian, “Bunun bir skandal olduğunu düşünüyoruz çünkü İsrail şu anda Gazze'de soykırım yapıyor. Bu nedenle İsrail'in Eurovision'dan derhal çıkarılması gerekiyor.” dedi.

İsrail sahneye çıktığında AVRO-TROS'un en azından yayına ara vermesi gerektiğini vurgulayan Cian, “En iyisi Eurovision'u hiç yayınlamamaktır.” dedi.

Cian, iki yıl önce Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş nedeniyle Rusya ve Belarus'un Eurovision'a dahil edilmediğine dikkat çekerek, İsrail'in aynı şekilde kabul edilmemesi gerektiğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir