İngiltere'de İşçi Partisi 14 yıl sonra iktidarda! 1830'dan beri görülmeyen bir şey…

Avrupa genelinde aşırı sağın etkisinin arttığı bir dönemde, İngiliz seçmenler büyük ölçüde demokratik tercihlerini merkez sol eğilimli bir partiden yana kullandı. Çıkış anketlerine göre, 650 üyeli Avam Kamarası'nın üyelerinin belirlendiği seçimlerde İşçi Partisi parlamentoda ezici bir çoğunluğa ulaşarak 410 sandalyeye ulaştı. Başbakan Rishi Sunak liderliğindeki Muhafazakar Parti'nin sandalye sayısı 131'de kaldı.

LİBERAL DEMOKRATLAR ÇOĞUNLUKTUR

Sonuçlara göre Liberal Demokratlar Avam Kamarası'nda 61, Birleşik Krallık Reform Partisi 13, İskoçya Ulusal Partisi (SNP) 10, Galler'in bağımsızlığını destekleyen Plaid Cymru Partisi 4, Yeşiller Partisi 2 ve diğerleri 19 sandalye kazandı. . .

3

14 YILLIK YÖNETİMİN SONU

İngiltere'nin yeni başbakanı olması beklenen Keir Starmer, Muhafazakar Parti'nin 14 yıllık iktidarını sona erdirecek seçimin ardından sosyal medyada yaptığı açıklamada şunları söyledi: “İşçi Partisi'nin oy verdiği kampanya için kampanya yürüten herkese teşekkür etmek istiyorum. Bu seçimde bize güvendiler ve yenilenen İşçi Partimize güvendiler.”

İLK DEFA BİR TÜRK ORTAKKARAMA'DA!

İngiltere'de dün yapılan genel seçimlerin ardından İşçi Partisi'nin Londra'nın doğusundaki Barking'de aday gösterdiği Nesil Çalışkan, İngiliz parlamentosunda ilk KKTC milletvekili olmayı başardı.

1830'DAN BERİ EN DÜŞÜK SEVİYE

Tahmin edilen çıkış anketi sonuçları gerçekleşirse Muhafazakar Parti'nin Avam Kamarası'ndaki temsili 1830'lardan bu yana en düşük seviyesine düşecek. Bunun gerçekleşmesi durumunda sonuçlar partinin modern tarihte aldığı en ağır yenilgi olarak kayıtlara geçecek ve İngiliz siyasetinde önemli değişikliklere neden olacaktır.

Çıkış anketleri İngiltere, İskoçya ve Galler'deki 130 sandıktan elde edilen verilere dayanıyor.

2

Kuzey İrlanda'nın dahil edilmediği çıkış anketleri son beş genel seçimde 1 ile 7 sandalye arasında ortalama hata oranıyla doğru sonuçlar verdi.

GELECEĞİN BAŞBAKANI PARTİYİ MERKEZDE KONUMLANDIRDI

Keir Starmer'ın liderliğinden bu yana İşçi Partisi'nin dümeni merkeze çevrildi.

Enerji ve su şirketlerinin kamulaştırılması yönündeki önceki vaatlerinden vazgeçti.

Eğitim konusunda, üniversite öğrencilerine yönelik okul harçlarının iptal edilmesi yönündeki öneriyi geri çekti ve hükümetin bunu karşılayamayacağını söyledi.

4

Çevre konusunda İşçi Partisi, yeşil enerji projelerine yılda 28 milyar £ tahsis etme teklifinin kapsamını önemli ölçüde daralttı. Açık deniz rüzgar santralleri inşa etmek ve elektrikli araç aküsü fabrikası geliştirmek gibi sözlerini tuttu.

Muhafazakar Parti, Starmer'ı “en temel taahhütlerinden birinden kaçmaya çalışmakla” suçladı.

Starmer ayrıca Birleşik Krallık'ta elektrik üretiminde fosil yakıtların tamamen ortadan kaldırılacağı sözünü verdi, ancak çoğu uzman bunun gerçekçi olduğuna inanmıyor.

(BBC-İHA)Bu içerik Doğukan Akbayır tarafından yayınlanmıştır.

Sıkmak
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Ayin sırasında unutup ölümüne sebep oldu!  Karar verildiAyin sırasında unutup ölümüne sebep oldu! Karar verildi
Adaylık başvuruları başladı!  Gençlere ücretsiz konaklamaAdaylık başvuruları başladı! Gençlere ücretsiz konaklama
    Para dolu çanta saniyeler içinde buharlaştı Para dolu çanta saniyeler içinde buharlaştı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir