Trump'a yakınlığıyla bilinen popülist Nigel Farage ilk kez İngiltere parlamentosunda

İngiltere'de Avrupa Birliği (AB) muhalefetinin önde gelen isimlerinden Nigel Farage, ilk kez milletvekili seçildi.

REKLAM

Britanya'nın Avrupa Birliği'nden ayrılma (Brexit) kampanyasının öncülerinden Nigel Farage, 4 Temmuz'da yapılan genel seçimlerde ilk kez milletvekili seçildi.

Sonuçların açıklanmasının ardından yaptığı açıklamada Farage, “Bu sadece başlangıç” dedi ve şunları söyledi: “Planım önümüzdeki birkaç yıl içinde kitlesel bir ulusal hareket başlatmak ve 2029 genel seçimlerine katılacak kadar büyük olmaktır”.

Liderliğini yaptığı İngiltere'deki göçmen karşıtı Reform Partisi, 4 Temmuz seçimlerinde şaşırtıcı derecede güçlü bir performans sergiledi.

Çıkış anketleri sağ partinin parlamentoda 13 sandalyeye kadar çıkabileceğini gösteriyor. 2019 seçimlerinde herhangi bir sandalye kazanamadığı göz önüne alındığında, bu Farage'ın partisi için oldukça büyük bir başarı.

Seçim dönemi öncesinde Farage, Avam Kamarası'na aday olmayacağını ve bunun yerine eski ABD Başkanı Donald Trump'ın kampanyasına yardım etmeye odaklanacağını duyurdu.

Ancak Haziran başında AB'den ayrılmayı güçlü bir şekilde destekleyen bölgelerden biri olan Clacton'a geldi ve Reform UK'ye sürpriz bir dönüş yaparak bir kez daha partinin liderliğini üstlendiğini duyurdu.

Farage'ın dönüşü partinin popülaritesini büyük ölçüde artırdı. Reform Birleşik Krallık Partisi oyların %14,3'ünü alarak üçüncü sırada yer aldı. 2019 seçimleriyle karşılaştırıldığında oylarını %12’den fazla artırdı.

Farage, İngiltere'nin AB'den ayrılması yönündeki başarılı kampanyalarıyla tanınıyor.

Nisan 2019'da Brexit Partisi'ni kurdu. Brexit süreci tamamlandıktan sonra partisinin adını Reform UK olarak değiştirdi. 2021 yılında siyasete bir süreliğine veda edeceğini açıkladıktan sonra kariyerine GB News televizyon kanalında sunucu olarak başladı.

Trump'ın müttefiki

Farage, göçmen karşıtı politikalarıyla Trump'a benzer bir çizgi izliyor. Farage, yaptığı açıklamalar nedeniyle “ırkçılıkla” da suçlanıyor.

Nigel Farage, 2020 ABD başkanlık seçimlerinin galibi Trump ile tanışan ilk İngiliz siyasetçi oldu. Farage, Trump'ın başkan seçilmesinin İngiltere'nin ABD ile ticaretini artırması için “gerçek bir fırsat” olduğunu söyledi.

Farage ayrıca Trump'ın kampanya mitinglerinde de konuşma yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir