Japonya'da cinsel şiddet vakaları artıyor: “Amerikan askerleriyle bağlantılı…” – Son Dakika Dünya Haberleri

Japonya'nın Okinawa eyaletinde görev yapan Amerikan askerlerine yönelik cinsel saldırı iddiaları gündemde kalırken, Japon hükümetinden konuyla ilgili yeni bir açıklama geldi.

Japonya Genelkurmay Başkanı Yoshimasa Hayashi, geçtiğimiz günlerde kamuoyuna açıklanan cinsel saldırı iddialarına ek olarak, Okinawa eyaletinde konuşlu ABD askerleriyle bağlantılı 3 cinsel istismar vakasının daha tespit edildiğini duyurdu.

Vakaların 2023 yılının Şubat ve Ağustos aylarında ve bu yılın Ocak aylarında bildirildiğini ancak ayrıntı vermediğini belirten Hayashi, 3 vakada da şüpheliler hakkında herhangi bir dava açılmadığı bilgisini paylaştı.

Hayaşi, “Cinsel şiddet suçlarının ABD askeri personeli tarafından işlenmesi son derece üzüntü vericidir. Yerel halk için büyük endişe kaynağı olan bu tür olayların önlenmesi için ABD yetkililerine gerekli önlemleri almaları yönünde çağrıda bulunmaya devam edeceğiz.” dedi.

Yaklaşık 30.000 ABD askeri personeline ev sahipliği yapan Japonya'nın Okinawa eyaleti, geçtiğimiz günlerde ABD askerlerinin dahil olduğu cinsel saldırı iddialarıyla gündeme gelmişti.

ABD Hava Kuvvetleri mensubu 25 yaşındaki Brennon Washington'un, 24 Aralık'ta Yomitan köyündeki bir parktan arabasına bindirip evine getirdiği 16 yaşındaki kız çocuğuna cinsel saldırıda bulunduğu iddia edildi. . geçen sene.

Nihayet geçen hafta, 21 yaşındaki ABD Deniz Piyadesi Jamel Clayton'ın 26 Mayıs'ta Yomitan köyünde bir kadına tecavüz etmeye teşebbüs ettikten sonra tutuklandığı kamuoyuna açıklandı.

ABD Savunma Bakanlığı sözcüsü Tümgeneral Pat Ryder, dün konuya ilişkin yaptığı açıklamada, bu tür olaylardan üzüntü duyduklarını belirterek, şunları söyledi: “Bu personelin iddia edilen davranışları ABD Ordusu'nun temel değerlerini yansıtmıyor ve Japonya'da görev yapan askeri personelin büyük çoğunluğunun davranışını temsil etmiyor.” dedi.

Ryder, ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin'in konu hakkında Japon hükümetiyle temasa geçip geçmediği hakkındaki soruya yanıt vermedi. “İddiaların ciddiyeti bizi derinden rahatsız ediyor ve bunun yol açtığı endişeden üzüntü duyuyoruz. Japonya en yakın müttefiklerimizden biri.” İfadeler kullandı.

Ryder, ABD askeri yetkililerinin iddiaları yürürlükteki yasa ve anlaşmalara dayanarak kapsamlı bir şekilde araştırdığını ve yerel yetkililerle işbirliği yaptığını da sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir