“Öğretmenlere yönelik şiddet düzenlemesinin Haziran başında yasalaşmasını bekliyoruz.”

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, CNN Türk gündemine ilişkin değerlendirmede bulundu.

Açıklamalarından öne çıkanlar:

Öğretmenler kanununa eklediğimiz maddede öğretmenlerimize yönelik şiddetin cezalarını yüzde 50 oranında artıran bir maddeye yer veriyoruz. Bu eylemi yapanların hafif cezalarının ertelenmesine yönelik hükümler vardı. Öğretmenlerimize yönelik bu yaptırımların ertelenmemesini istedik. Öğretmene şiddet uygulayanların tutuklu olarak yargılanmasını istiyoruz.

Son olarak sözleşmeli öğretmenlerimizin yaptığı çalışmalar kamu çalışanı sayılacak ve devlet okulu öğretmenlerimiz gibi değerlendirilecektir. Okullarımızda güvenlik görevlisi sayısını artırıp daha güçlü bir mekanizma kuracağız. Bize ulaşan herhangi bir protesto olmadı.


“Öğretmenlere yönelik şiddete karşı yasal düzenlemenin haziran başında yasalaşacağına inanıyoruz.”

Öğretmen arkadaşlarımız kadar biz de bu süreçten rahatsızız ve gerekli tedbirleri alacağız. Öğretmenlerimizin haklarının korunması açısından şunu söylemek istiyorum. Şiddeti kabul etmiyoruz, öğretmen arkadaşlarımızın sonuna kadar yanındayız. Buna kesinlikle izin vermeyeceğiz.

Yasal düzenleme şu anda yetkili kurumlarla görüşülüyor. Önümüzdeki hafta Meclis'e gönderileceğini tahmin ediyoruz. TBMM takvimine göre haziran başında kanunlaşacağını düşünüyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir