Ünlü bankanın yerel seçim sonrası için etkileyici dolar tahmini: Yeni bir zayıflık dönemi yaşanacak mı? – Güncel ekonomi haberleri

HSBC, 31 Mart'taki yerel seçimlerden sonra herhangi bir siyasi değişiklik beklemediğini söyledi. Ekonomide yumuşak inişin öncelikli olmaya devam edeceğini öngören HSBC, bunun dengesizliklerin düzeltilmesinin yavaş olacağı anlamına geldiğini vurguladı.

My Economy'nin aktardığına göre HSBC, “Daha fazla sıkılaştırma ekonominin daha hızlı soğumasına yardımcı olacak, ancak daha kademeli bir yaklaşım beklemeye devam ediyoruz” dedi.

HSBC'nin dün yayınladığı raporda yer alan değerlendirmeler şöyle:

“Türkiye 31 Mart'ta yerel seçime gidecek. AKP'nin yerel seçimlerdeki güçlü performansının siyasetçilere yüksek enflasyon ve büyük iç ve dış ekonomik krizle mücadelede daha güçlü bir ekonomik istikrar programı uygulama fırsatı verip vermeyeceği bize sık sorulan sorulardan biri. dış açıklar.

Daha fazla faiz artışı ve daha sıkı maliye politikası gerekliliği konusunda hemfikir olan Türk politikacıların son yorumları, makroekonomik dengesizliklerin bir süre daha devam edeceği anlamına gelse bile bir numaralı önceliklerinin ekonomiyi zayıf bir zeminde tutmak olduğunu öne sürüyor.

İyi büyüme desteğinin seçimler bittikten sonra da önemli bir konu olmaya devam edeceğine inanıyoruz.

SEÇİM SONRASI TL'DE ZAYIFLAMA BEKLİYORUZ

Döviz kuruyla ilgili de çok sayıda soru aldık. Mayıs 2023'ün sonunda yapılan genel ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından lira, haziran ayında ABD doları karşısında yüzde 20 oranında değer kaybetti. Mısır'da yaşanan bu deneyim ve son dönemde alınan siyasi kararlar, liranın yerel seçimler sonrasında yeni bir zayıflık dönemi yaşayacağına dair şüpheleri artırdı. Bunun pek olası olmadığına inanıyoruz çünkü politikacıların öncelikleri değişmiş görünüyor.

Yeni ekonomi yönetim ekibi Haziran 2023'te göreve geldiğinde, ekonomiyi soğutmayı amaçlayan parasal sıkılaştırma ve REER amortismanının bir kombinasyonu yoluyla ödemeler dengesini istikrara kavuşturmaya öncelik vereceğine inanıyoruz. Bu arada merkez bankasının son iletişimi politika önceliklerinde bazı yeniden düzenlemelerin yapıldığını gösteriyor.

Şubat ayı PPK toplantısının sonuç açıklamasında, mevcut “titiz” politika duruşunun “enflasyonla mücadelenin temel unsurlarından biri olan Türk lirasının reel değerlenme sürecine katkı sağlamaya devam edeceği” yönünde yönlendirmeler yer aldı.

ENFLASYON DİNAMİKLERİ ZORLU OLMAYA DEVAM EDİYOR

Banka ilk kez gerçek değere bu kadar açık bir şekilde atıfta bulundu. Geçen yılın ikinci yarısında para politikasını beklediğimizden daha fazla sıkılaştıran TCMB, Mart ayında sürpriz bir artış yaparak faiz oranını %50'ye yükseltti. Ancak enflasyon dinamikleri zorlu olmaya devam ediyor. Bunun iki nedeni olduğuna inanıyoruz.

Öncelikle reel faiz oranları (Türkiye için daha uygun olduğunu düşündüğümüz gerçekleşen enflasyon üzerinden hesaplanmıştır) negatif kalıyor. İkincisi, parasal sıkılaştırmaya mali sıkılaştırma ya da daha kısıtlayıcı bir gelirler politikası eşlik etmedi. Genel olarak, bu siyasi bağlam yurt içi faaliyetlerde bir miktar yavaşlamaya yol açtı, ancak bu, son derece güçlü bir başlangıç ​​konumundan kaynaklanıyor. Sonuç olarak enflasyon ve dış dinamiklerdeki iyileşme şu ana kadar sınırlı kaldı.

YIL SONU ENFLASYON TAHMİNİMİZ %49.

Enflasyonun TCMB'nin 24 yıl sonu ve 2025 yıl sonu tahminleri olan %36 ve %14'ün önemli ölçüde üzerinde gerçekleşeceğini düşünüyoruz. Tahminlerimiz sırasıyla %49 ve %29.

Geçen yıl cari açık 45 milyar dolara, yani GSYİH'nın %4,1'ine ulaştı. TCMB, Haziran ayında sıkılaştırma sürecine başlamadan önce, Mayıs 2023'te 12 aylık açık 60 milyar dolara (GSYH'nin %6,1'i) ulaşmıştı. 2022 ile karşılaştırıldığında ticaret açığı hafif bir iyileşme göstererek 87 milyar dolara ulaşırken, hizmet fazlası ise yüzde 5 arttı. % 52 milyar dolara yükseldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir