Bakan Göktaş: Türkiye'nin yüzyılı gençlik yüzyılı olacak

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen İstanbul Galata Üniversitesi 2023-2024 akademik yılı mezuniyet törenine katıldı.

Üniversitenin salgının zor koşulları altında eğitim-öğretim hayatına başladığını ve bu yıl lisans derslerinde ilk mezunlarını verdiğini belirten Göktaş, tüm mezunların kendi alanlarında büyük başarılara imza atacağına inandığını kaydetti.

Türk Yüzyılının hedeflerine ancak iyi eğitimli, açık fikirli ve yenilikçi gençlerle ulaşılabileceğini vurgulayan Göktaş, şöyle konuştu: “Bugün diplomalarınızı alarak hayatınızda yeni bir sayfa açıyor ve Türklere 'merhaba' diyorsunuz. yeni bir başlangıç. Önünüzde deneyimleyeceğiniz daha birçok dönemeç ve dönüş olacak. Bu dönemeçlerden bazılarını başarılı bir şekilde yönlendirmeniz gerekecek. “Bazı dönüm noktaları sizi hayatın başka bir yönüne götürecektir. Ama şunu da belirtmek isterim ki hayat sizi gitmek istediğiniz yere götürecektir.” dedi.

“Hayatınızı sizi heyecanlandıran bir idealin etrafında kurun”

Gençlere seslenen Bakan Göktaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Engellerle karşılaşacaksınız, başarısızlıklarla karşılaşacaksınız, bazı durumların üstesinden gelmekte zorlanacaksınız. Ama yaşadığınız her fırtınayı geride bıraktıktan sonra yeni ve daha güçlü bir birey olarak var olacaksınız. Emin olun, edindiğiniz yeni kimlikler sizi daha mutlu ve daha güçlü yapacaktır. Yaşamınızın etrafında sizi heyecanlandıracak bir ideal, bir amaç oluşturun ve zamanınızı buna göre planlayın.”

Dünyada başarılı sayılan herkesin ortak bir özelliğinin bulunduğunu belirten Göktaş, şöyle konuştu: “Hayatınızın amacının peşinden gitmek,
Size hiç hayal etmediğiniz fırsatları sunacak ve varlığından haberdar olmadığınız kapıları açacak. İkincisi, kendinizden daha büyük bir şeyin parçası olduğunuzu hissediyorsunuz. “Üçüncü şey, yaşam amacınızı gerçekleştirmekten asla vazgeçmemektir” dedi.

“Sadece kendinize inanmalısınız”

Bakan Göktaş, başarısız olunduğunda yeniden denemenin gerekliliğine vurgu yaparak, şöyle konuştu: “Yoruldukça yeniden başlayacaksın. Düşersen düştüğün yerden kalkarsın. Sana bir sır vereyim, kimse ne yaptığını bilmiyordu.” Fikirler tam olarak oluşmaz, sadece başlamanız ve kendinize inanmanız gerekir.” ” dedi.

Özellikle pusula metaforunu hatırlamak istediğini vurgulayan Göktaş, şöyle konuştu: “Bir ayağınızı bu kadim coğrafyaya sabitleyin, diğer ayağınızla tüm dünyayı dolaşın. Farklı kültürlerle iletişim kurun ve kendinizi dünyada ifade edecek en az bir yabancı dil öğrenin. en doğru olanı size çok yardımcı olacaktır.” değerlendirmesini yaptı.

Bu ülkenin en değerli hazinesinin çalışkan, becerikli ve çevik gençleri olduğunu belirten Göktaş, şöyle devam etti:

“Siz değerli gençlerimizle çalışmak bizim için her zaman gurur kaynağıdır. Bunu çok iyi bildiğimiz için gençlerimizi zirveye çıkarmak, yeni keşiflerin önünü açmak, bugün Türkiye'yi güçlü ve yenilmez kılmak anlamına geliyor. Gençlerimiz karar verici olarak her masada. Bizler size her alanda yardımcı olmak için buradayız.” “Size destek olmak için elimizden geleni yapıyoruz. Size her konuda güvenimiz tam ve umutlarımız büyük.”

“Öğrenmeyi asla bırakma”

Gençlerin özgüvenlerini ve motivasyonlarını her zaman yüksek tutmaları gerektiğini hatırlatan Göktaş, gençlerin sosyal medya ve dijital dünyanın özgürlüklerini elinden almasına izin verilmemesi gerektiğini söyledi.

Bakan Göktaş: Türkiye'nin yüzyılı gençlik yüzyılı olacak

Bakan Göktaş, dijital dünyanın sunduğu haberlerin farklı kaynaklardan aranması gerektiğini belirterek, şunları söyledi: “Hayatınızın bu yeni aşamasında ne yaparsanız yapın, elinizden gelenin en iyisini yapın, bu konuda en büyük destekçiniz aileniz olacaktır. Seçtiğiniz her mesleki alanda, kendinize koyduğunuz her hedefte, başarılarınızla gurur duymaya devam edeceğiz.” dedi.

Bu yıl mezun olan 755 genci ve ailelerini tebrik eden Göktaş, şöyle konuştu: “Hepinizin meslek yolunda kararlı adımlar atmasını, hayata değer katan insanlar olmasını diliyorum. Türkiye gençlerin başarısıyla büyümeye devam edecek. 21. yüzyıl Türkiye'nin yüzyılı gençlik yüzyılı olacaktır.” Dedi.

Mezuniyet törenine İstanbul Galata Üniversitesi Yönetim Kurulu Başkanı Nilüfer Bulut, Rektör Prof. Dr. Şeyma Aydınoğlu, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir