Kongre Üyelerinden Biden'a Çağrı: İsrail'e Silah Transferini Durdurun – Son Dakika Dünya Haberleri

ABD basınında çıkan haberlere göre, 37 Demokrat üye, Başkan Joe Biden ve Dışişleri Bakanı Antony Blinken'e hitaben, İsrail'e silah sevkiyatının askıya alınması çağrısında bulunan açık bir mektup yayınladı.

Pelosi, Barbara Lee, Rashida Tlaib ve Alexandria Ocasio-Cortez'in imzaladığı mektupta, “Yardım çalışanlarına yönelik son saldırılar ve kötüleşen insani kriz göz önüne alındığında, (İsrail'e) bu silah transferlerini onaylamanın haklı olmadığına inanıyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Demokratlardan Beyaz Saray'a çağrı, İsrail ordusunun Gazze'de düzenlediği ve World Central Kitchen'ın (WCK) 7 çalışanının ölümüne yol açan saldırısının ardından geldi.

ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı'nın (USAID) verilerine göre İsrail, Washington'un dış yardımında en büyük paya sahip ülke konumunda. ABD'den alınan yaklaşık 300 milyar dolarlık yardımın çoğu askeri alana gidiyor. 1946 ve 2023.

Amerikan gazetesi Washington Post (WP), Pentagon ve Dışişleri Bakanlığı'ndan isimsiz yetkililere dayandırdığı raporunda, Biden yönetiminin geçtiğimiz günlerde İsrail'e yeni silah sevkiyatını onayladığını söyledi.

Haberlerde, Biden yönetiminin söz konusu transferleri daha önceki kongre bildirimleri doğrultusunda bu kez Kongre'ye haber vermeden veya kamuoyuna duyurmadan yaptığı belirtildi.

Sonuç olarak ABD yönetiminin, Gazze'ye yönelik saldırılarını sürdüren İsrail'e 25 adet F-35 ve uçak motorunun satışının yanı sıra 1.800 adet MK84 güdümsüz bomba ve 500 adet sevkıyatı kamuoyuna açıklamadan onayladığı iddia edildi. MK82 güdümsüz bombalar.

İsrail güçlerinin 7 Ekim 2023'ten bu yana Gazze'ye onbinlerce ton bomba atarak 33.000'den fazla Filistinlinin ölümüne, 75.000'den fazla yaralanmasına neden olan saldırılarda, aralarında hastaneler, okullar, camiler, kiliselerin de bulunduğu çok sayıda sivil yerleşim yeri de yok edildi. tarihi-kültürel yapılar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir