Radyatorclub.com Döküm Radyatörler

İnsanlığın ısınma ihtiyacı, ateşin bulunması ile çözüme kavuştu. Ancak, değişen yaşam tarzları ve yeni yaşamsal mekanlar ile ısınma ihtiyacının da şekli değişti. Günümüzde salonumuzun veya yatak odamızın ortasında ateş yakıp ısınamıyoruz. Yaşadığımız binaları, içerisinde bulunan yüzlerce odayı ısıtmak için çok daha karmaşık ve karışık sistemler geliştirildi. Altyapısı son derece karmaşık olan bu merkezi ısıtma sistemlerinin bize yansıyan yüzü ise radyatörler oldu.

 

Daha öncesinde sıcak su ile ısıtma sistemleri uygulanmış olsa da, bilinen ilk radyatör 1854 yılında Polonya asıllı Rus mucid Franz Sans Galli tarafından yapıldı. Daha sonra, radyatörlerin seri imalatı Amerikalı firmalar tarafından  gerçekleştirildi. Amerikalı firmaları, İngiliz firmalar takip etti.

 

On dokuzuncu yüzyılda, Amerikalı ve İngiliz üreticiler döküm radyatörleri ürettiler. Buhar veya sıcak su ile çalışan  döküm radyatörler, kalın cidarlı pik dökümden imal edilen ağır ve sağlam radyatörlerdi. En büyük dezavantajları ise, dilimler arasında suyun geçişini sağlayan hortumlardı. Dilimler arasındaki bağlantılar nipel ve contalarla geliştirildikçe, döküm radyatörlerin kullanımı arttı ve ömrü uzadı. En az elli yıl ömrü olan döküm radyatörler, iyi bakılmaları durumunda yüz yıllarca çalışabilmektedir. Türkiye’de ilk döküm radyatörler, yirminci yüzyıl başlarında Haydarpaşada kullanılmaya başlandı. Döküm radyatörlere olan ilgi, zaman içerisinde saç, alüminyum veya paslanmaz çelik gibi farklı metallerden radyatörler imal edilse de hiçbir zaman yok olmadı.

 

 

Günümüzde, klasik, vintage ve retro stillere olan bağlılık, kolonlu radyatörleri ve dekorlu döküm radyatörleri evlerimizde birer mimari obje olarak kullanmamızı sağladı. Sağlamlığı, yüksek ısı verimi, uzun ömürlü oluşu ve klasiği modern ile harmanlayan çizgileri ile günümüzde iç mimarinin aranılan objeleri haline geldiler. Evlerde, villalarda veya ofislerde endüstriyel veya retro görünüm arzu eden kullanıcılar kolonlu radyatörleri, daha klasik tarzı yaşamak isteyenler ise dekorlu nostaljik döküm radyatörleri tercih etmeye başladılar. Bu ilgi sonucunda ise üç yüzyıllık geçmişi bulunan döküm radyatörler daha uzun yıllar hayatımızda yer alacak gibi duruyorlar. Radyatorclub.com geniş radyatör koleksiyonu ile, her türlü kolonlu ve döküm radyatör taleplerinizi karşılamaktadır.

 

Radyatorclub.com klasik ve retro döküm radyatör koleksiyonu için 0850 225 05 09 numaralı telefondan bilgi alabilirsiniz.

 

Tüm döküm radyatör modelleri için radyatorclub.com ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir